/ YAŞAM
  1. Yaşam
  2. +359 İle Gelen Çağrılara Dikkat!

+359 İle Gelen Çağrılara Dikkat!

Muhtemelen bir çok kişinin başına gelmiştir. Çaldırıp kapatırlar ve aramanızı beklerler.

Geri dönenlerle bayağı sohbet ederler ve genellikle Bulgar kızlar konuşurlar. Bazı istisna durumlardaysa; kendileri siz açana kadar ararlar. Açınca konuşmaya başlarlar filan.

Beni de böyle bir numara yakın zamanda aradı. Baktım bilindik(!) numara, açmadım haliyle, geri de dönmedim. Sonra tekrar aradı, bu sefer daha ısrarcı yine açmadım. Sonra tekrar aradı son arayışında açtım artık telefonu. Kendisini tanıttı. Başladı konuşmaya. Durumunu anlatıyor, annesi hastaymış, Türkiye’ye gelmek istiyormuş, parası yokmuş. Falan falan… Açıkçası para isteyecek ama lafı dolaştırıyor.

En son bağladı muhabbeti, benim uçak masraflarımı karşılayabilir misin diye bir soru sordu. Bekliyordum zaten. İnternette de bunların dolandırma yöntemlerini defalarca gördüğüm için, ne zaman para isteyecek modundayım. İki soru sordum. İlki gerçekten gelmek istiyor musun oldu. Evet dedi buna. İyi o zaman dedim. Gönderecek misin parayı dedi, bir sorum daha var dedim ve kredi kartı olup olmadığını sordum. Ve tongaya düştü var dedi. Tamam dedim kredi kartınla al Türkiye’ye gelince ödeyim ben senin borcunu. Tak kapandı telefon.

O gün bugündür dolandırıcıların kara listesine mi girdimsem artık ne yaptıysam; arayan Bulgar vatandaşı yok Aklınızda bulunsun ararlarsa geri dönmeyin. Es kaza telefonu açarsanız duygu sömürüsüne kendinizi kaptırmayın. Artık alışmış bu arkadaşlar, rastgele Türkiye numarası çevirmeye. Siz de onlardan yalnızca birisiniz. Siz olsanız sizi tanımayan birine derdinizi açıp para ister misiniz, isteyebilir misiniz?