/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Bu Yazı Çok Okunacak!

Bu Yazı Çok Okunacak!

İddia ediyorum bu yazı çok okunacak, çok paylaşılacak, çok yorumlanacak.

Hiçbir yazım için bunu söylemedim daha önce. Bu bir ilk! Nedir bunun sebebi? Bir özgüven artışı mı oldu? Hayır. Bir ilham mı geldi? Hayır. Hayatında önemli bir değişiklik filan mı oldu? Yok maalesef yine bilemediniz. Bunun asıl sebebini yazının son paragrafında öğreneceksiniz acele etmeyin!

Bir Yazınız Nasıl Çok Okunur?

Basit. Başlığa çok okunacak yazarsanız çok okunur. Bakınız; haber siteleri. “Bu Olay Çok Konuşulacak!”, “Bu Haber Çok Okunacak!”, “Filancadan Şok Açıklamalar!”, “Kim Kiminle Nerede Hangi Sevgilisiyle Nasıl ve Neden Basıldı?” atılan bu tip başlıklarla her gün karşılaşıyoruz. Neden peki? Çünkü gizem her zaman iyidir. Gizem, merak duygusunu dürter, merak ziyaretçiyi dürter. Ve yazı okunur. Her zaman işe yarar mı? Çoğu zaman evet. Bazı zamanlarda yaramazsa… Merak etmeyin çözüm çok!

Kadın Ögesini Ön Plana Çıkar!

Kadının böylesi bir obje olarak kullanılması garip bir şekilde yadırganmıyor. “Falancanın Çıplak Pozları İçin Tıklayınız”, “Filanca Sexi Güzelden Akıl Almaz Frikik”, “Bilmem Kimin En Sexi Pozları”, “Canlı Yayında Bilmem Kimin Bacağı Gözüktü!” alın size okunacak başlıklar. Ve şundan eminim ki; yalnızca 10 gün sonra bu yazıyı güncelleyeceğim ve çıplak pozlar tarzı aramalardan kaç ziyaretçi gelmiş yazıya dipnot olarak ekleyeceğim.

Kavga Çıkar, Çıkan Kavgayı Naklet!

Ya kendiniz başka biriyle polemiğe gireceksiniz ya da çıkan polemiği nakledeceksiniz. Hemen yine örnekleyeyim; “Alişan Kubat’ı Dövdü!”, “Petek Dinçöz, Sibel Can’a ağır laflar söyledi!”, “Ebru Gündeş, Orhan Gencebay’a Akıl Almaz Hareketler Yaptı!” vb. Aslında öyle bir şey yok. Zaten olmasına gerek de yok.

Olmayanı Olmuş Gibi Göster!

Çünkü geleneksel medyanın bize aşıladığı bir özellik bu. Zamanın birinde bir gazetede atılan sürmanşet aynen şu şekilde; “Zeki Müren, Bebek Düşürdü!” Başlığa bakınca Zeki Müren’in hamile olduğunu ve düşük yaptığını anlayıp şoka uğruyorsunuz. Sonra haberin detayına bakınca Zeki Müren’in sevmek için kucağına aldığı bebeği düşürdüğünü görüyorsunuz. Ama çok geç girdiniz ve yazıyı okudunuz!

Sonuç olarak bir yazı nasıl çok okunur?

“Kim Kiminle Nerede”,”Çok Konuşulacak”,”Çok Okunacak, Çok Tıklanacak”, “Sexi güzel mankenler”, “Filancanın Etek Altı Görüntüleri”, “Falancayla Filancanın Kavgası”, “Bilmem Kimden Şok açıklamalar” yazarsanız bir yazının içine o yazı çok okunur. Bunları sosyal medyada sansasyonel bir şekilde verirseniz daha da çok okunur. Gelen ziyaretçi kalitesinin ne durumda olacağı da bellidir bu durumda. Eğer siz ziyaretçi olsun da taştan topraktan olsun diyorsanız bu yöntemler tam size göre. Ziyaretçi kaliteli ziyaretçi olsun, az olsun benim olsun diyorsanız o zaman bu yöntemler size gelmez.

Ancak şunu da hemen vurgulamakta fayda var; Türkiye’nin en prestijli gazetelerinin bile internet siteleri bunlarla dolu. Bobiler’in bu konuyla ilgili çok güzel iki tane montesi var. Hemen yazının sonunda görebilirsiniz. Bu yazının amacına gelirsek; “Doğrudan ziyaretçi odaklı yazılan yazılarda SEO nasıl yapılır?” ve “Bir yazıyı ziyaretçiye nasıl daha çok okutabilirsiniz?” sorularına uygulamalı olarak yanıt vermekti. Yapacaklarınızı anladıysanız sorun yok. Umarım kızacağınız bir durumla karşılaşmadınız, sadece olanları naklettim ve bilmek isteyenler için yol gösterdim. Maalesef gerçeğimiz bu… Bir başka yazıda görüşmek üzere.