/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Niche, niche ve niche

Niche, niche ve niche

Aslında, yoğunluk işin bahanesi, ben kendi adıma Penguen güncellemesi sonrası zamanımın çoğunu gözlem ve deneme yanılma yaparak geçirdim.

Google bildiğiniz gibi, tarihinin en önemli güncellemesi olan Penguen güncellemesini yaptı geçtiğimiz Nisan sonu ve bu güncelleme ile birlikte SEO’nun şekli ve boyutu önemli ölçüde değişti. Fırsatım olursa Penguen sonrası gözlemlerimden bir başka yazıda bahsedeceğim, bu yazıyı tamamen niche konusuna adamayı düşünüyorum.

Bana bugüne kadar yazdığım yazılar sonrası en fazla soru bu konuda yöneltildi. Çoğu kişi niche (niş) ‘in webden kazanç sağlama anlamında nasıl kullanılacağını ilk başlarda kavramakta güçlük çekmektedir.

En basit şekli ile niche konusunu anlatacak olursam, bir hedef kitlemiz mevcut ve bu hedef kitlemize yönelik bir site / blog yapmaya çalışıyoruz. Hedef kitlemiz büyük veya küçük, kalıcı veya geçici, yerli veya yabancı olabilir. Bu hedef kitleye yönelik içerik oluşturup o ziyaretçiyi sitemize çektikten sonra onlara ürün veya hizmet sunmaya hazırız.

Hedef kitle kimlerden oluşur ?

Belli bir ürün veya hizmete ihtiyaç duyan herkesten oluşabilir; saç dökülmesini durdurmak isteyen, zayıflamak isteyen veya belli bir marka (isim vermeyeyim dedim) laptop almak isteyen hedef kitlemiz olabilir.

Neden niche site yapıyoruz ?

İçerik tabanlı reklamlardan veya affiliate satışlarından gelir elde etmenin en verimli yolu niche sitelerdir. Çünkü ziyaretçinin ilgisini çeken reklamların geri dönüşümü genel kitlelere hitap eden reklamlardan her zaman daha iyi olacaktır.

Niche terim kaç kelimeden oluşur ?

Bu da sıkça yanlış anlaşılan bir konudur. Bazıları niche terimin, site adının birden fazla kelimeden oluştuğunu düşünürler. Aynı şekilde birden fazla kelimeyi yanyana getirip niche kelime seçtiklerini varsayanlar olduğunu görüyorum. İkisi de yanlıştır. Kelime sayısı ile değil hedef kitlesi ile ilgisi var. Yemek tarifleri 2 kelimeden oluşuyor, bu bir niche değil. Herkese hitap edebilir. Uzun süredir bir yemek tarifleri sitesi modası var, sanki herkesin böyle bir sitesi olmalı gibisinden. Ne site yapsam diye düşünen çoğu kişi hemen alıyor bir yemek tarifleri sitesi açıyor. Bunun sonucunda sitede her türlü gerekli gereksiz reklam çıkıyor ve ancak çok büyük hitli siteler deyim yerindeyse, sürümden kazanarak belli bir kazanç oranına sahip olmuş oluyorlar. Ama diyelim ki yemek tariflerinin bir alt alanı seçilirse, örneğin diyet yemekleri ve bu site belli ki diyet yapan ziyaretçiye hitap edecek, böyle bir sitede diyet ürünlerinden geri dönüşüm sağlanabilir. Sadece bir örnekti.

Niche Site Türleri

Niche siteleri çeşitli gruplara ayırmak mümkündür. Genel olarak yapılarına göre bu 3 grupta inceleyebiliriz:

Ürün nicheler

Adından da anlaşıldığı gibi bir ürüne yönelik açılan niche sitelerdir. Bazı avantaj ve dezavantajları vardır. En büyük avantajı ziyaretçi kitlesinin hazır olmasıdır. Ürünü siz tanıtmıyorsunuz, zaten tanıtılmış, duyurulmuş bir ürün var ortada, siz sadece o ürünle ilgilenen ziyaretçiyi çekiyorsunuz. Uzun uzun bahsedilebilir bu konudan. En küçük niche site türlerinden biri olsa da üzerinde en çok konuşulabilecek nicheler bana göre bu gruptur. İlerleyen yazılarda bu konuya detaylıca değinebilir. Dezavantajı kısaca ürün ölürse site de ölür.

Küçük niche siteler

Micro niche tabir edilen çok da büyük olmayan niche siteler birkaç yazıdan oluşabilir. Örnek vermem gerekirse belli bir hastalığın tedavisini anlatan küçük bir blog olabilir veya kıyafetlerin aksesuarların modellerini konu alan bir site oluşturulabilir, örnekler çoğaltılabilir. Bu tarz niche sitelerden çok büyük gelirler beklememek lazım. Ama kolayca yapılacakları için sayıları çoğaltılabilir ve bu şekilde toplam gelir artırılabilir.

Büyük niche siteler

Gelmiş geçmiş en çok tutulan nicheler vardır; kilo verme, saç dökülmesi gibi. Bu siteler macro niche denilen gruba dahil oluyorlar. Avantajı micro niche sitelere göre gelir daha yüksek olabilir. Bu tür sitenin her bir alt sayfası bir niche olabilir. Ve doğru bir şekilde optimize edilirse iyi gelir elde edilebilir. Dezavantajı çok zaman almasıdır. Hem SEO, hem de içerik açısından daha fazla zaman alacaktır.

Gelir açısından bir genelleme yapmış olsam da hangi tür niche sitenin daha fazla kazandıracağı konusu tartışılır. Bazen küçük bir niche ürünleri açısından daha büyük sitelerden kat kat fazla kazandırabilir.

Dikkat etmemiz gereken çok sayıda husus var. Sonraki yazılarımda niche konusuna değinmeye devam edeceğim. Sorularınızı buradan bana yöneltebilirsiniz.