Google’dan Kullanıcılara Uyarı, Şifreniz Büyük İhtimalle Çalındı

{{ page.title }}

Google ve Berkeley’den gelen açıklamaya göre, araştırmacılar yaklaşık 2 milyar kullanıcının şifrelerinin kara borsada satışa sunulduğu söyleniyor. Satışa sunulan kullanıcı bilgilerinin yaklaşık %25’i hala kullanılabilir durumda.

Milyonlarca kullanıcı adı ve şifre, hackerlar tarafından ele geçirildi ve web ortamında satışa sunuldu. Google’ın kendi verileri üzerinde yaptığı detaylı araştırmanın sonucu şifrelerin satıldığını ve satılan verilerin bir kısmının hala kullanıldığını gösteriyor.

Şifrelerimizi Nasıl Çaldılar ?

Google’ın bu konudaki araştırma sonucu özel yazılımlarla olduğu ortaya çıktı. Hackerlar bilgilerimizi kaydetmek için, özel olarak tasarladıkları sahte kullanıcı girişi sayfalarına yönlendirilerek verilerimizi ele geçiriyorlar. Bu zararlı yazılımlara giriş yaptığımızda otomatik olarak giriş bilgilerimizi alıyorlar. Google araştırma sonucu sahte site sayısının ortalama 12.4 milyon kadar büyük bir sayıya ulaştığını söylüyor.

Kendimizi Nasıl Güvene Alırız ?

Kendimize güvene almanın en basit ve kontrollü yolu, **Çift Faktörlü Giriş.** Bu seçeneği aktif ettiğimizde Google hesabımıza giriş yaparken yalnızca kullanıcı adı şifre yeterli olmayacak. Bu bilgileri girdikten sonra telefonumuza onay kodu yönlendirilecek. Bu yöntem ile hacklenme olasılığımız büyük oranda düşecek.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.