Android Cihazlara Market Harici Uygulamalar Nasıl yüklenir ?

{{ page.title }}

Bu telefondan tablete birçok teknolojik cihazın işletim sistemi olan Android Cihazlara Market Harici Uygulamalar Nasıl yüklenir sorusuna cevap arıyacağız.

Uygulama Yükleme

İlk olarak dosya biçiminde ve formatından bahsederek yazımıza başlamamız gerektiğini düşünüyorum. Çünkü pek çok kullanıcı android uygulamalarının sadece market ile sınırlığı olduğunu düşünmekte ve sanmaktadır. Hâlbuki kesinlikle yanlış bir düşüncedir bu. Android cihazlar için yazılmış yüzbinlerce de markette bulunmayan uygulama mevcuttur.

Android market yani Google play haricindeki uygulama tek bir setup dosyası halinde bulunmaktadır. Android işletim sistemi uygulamaları (.apk) uzantısında bulunmaktadır. Hatta sizin de yazılıma merakınız varsa android studio veya eclipse programlarını kullanarak ve java jdk kurarak androide basit uygulamalar yazabilirsiniz.

Uygulama yükleme konusuna gelecek olursak. Bildiğiniz üzere marketten uygulama çok basit indir butonuna basıp kullanıcı sözleşmesini onaylamamızın ardından işlem tamamlanmaktadır. Market dışı uygulama yüklerken bu işlem bir tık daha karmaşık. Öncelikle cihazımıza (.apk) uzantılı dosyayı kopyalamakla işe başlayabiliriz.

Sonrasında daha önce açmadıysanız android cihazınızın genel ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynakların ürettiği yazılımlara izin ver seçeneğini aktif etmemiz gerekmektedir aksi halde kurma işleminde bu konuyla ilgili hata alınmaktadır.

Ardından dosya yöneticisinden (Bazı cihazlarda dosya yöneticisi bulunmamaktadır. Bu durumda android marketten es dosya yöneticisini indirmek tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla görecektir.) telefonumuza kopyaladığımız uygulamanın konumuna giderek. apk uzantılı setup dosyasına tıklayın ve karşınıza çıkacak yönetici izinlerine onay verin ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin. Bütün işlem bu kadar.

Ancak market dışı uygulamalarda güvenlik riski marketteki uygulamalara nazaran bir hayli fazla. Çünkü Google markete uygulama yüklenmeden önce yazılan uygulamayı test ve kontrol etmekte. Bu yüzden market dışı uygulama yüklerken mutlaka izinleri dikkatlice kontrol edin ve verdiğiniz izinlerin yazılım tarafından kullanabileceğinizi unutmayın. Örneğin rehbere erişim izni isteyen bir uygulamayı kurduğunuz takdirde uygulama bir daha sizden izin istemeden rehberinize erişebilir kullanabilir hatta paylaşabilir. Bilgi güvenliği her şeyden önemlidir. Dikkat!

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.