/ YAŞAM
  1. Yaşam
  2. Barış Manço Dinlemek neden önemli

Barış Manço Dinlemek neden önemli

Kimi zamanlar dünyaya öyle güzel sanatçılar öyle güzel siyasetçiler öyle güzel bilge adamlar gelir ki, bir neslin ahlaklı ve düzün bir şekilde yetişmesinde parmağı olmasın.

İcraatları yorumladıkları ile bilgelikte kitap yazılacak ansiklopediler dolduracak kişilerdir bunlar. İnsanlara küçük yaştan yol gösteren, doğru yolu seçmelerine karşılıksız yardımcı olan abilerimiz olurlar.Küçükken yaşadıklarınız inanın bana büyüdüğünüz de kişisel gelişiminiz de ve bir çok huyunuzda etkili olacak algoritmalar içerir. Beyin unutmaz. Siz unutursunuz. Beyniniz onu bir hardisk misali içerde bir yerde tutar.

Kötü anılar insanda bilinç altında bir çok derin keskin çizgiler oluşturur. Ama iyi anılar ise hatırlaması sizler için basit ve bir o kadar da keyifli anlardır.İşte insanın yüzünü güldüren bu anları bende hatırlıyorum da böyle bir adamın hala hayatta olmamasına derin üzüntü yaşıyorum. Sizlere bir anımı anlatmak isterim arkadaşlar;Odam da küçük bir televizyon vardı. Televizyonun üstünde bir tane kaset çalar bir teybim vardı. Benim sadece bir tane kasetim vardı o zamanlar. üstünde Barış Manço yazıyordu. Televizyonu açardım ama sesini kısardım. Sonra teybime kasetimi takar Barış Manço eşliğinde uykulara hayallere dalardım ben. O kadar keyifli olurdu ki tekrar tekrar yapmak isterdim bu olayı. Hani derler ya, bir şeyi fazla fazla yaparsan sıkılırsın diye. Yanlış ben binlerce kes tekrar tekrar o kasetin içindeki Barış Manço’ya ait 5 şarkıyı 3 yıl dinlemişimdir.

Peki sıkıldım mı diye soracak olursanız cevabım kesinlikle hayır olur. Yaşım 25 bu olayı ben 10 yaşlarımda yaşadım aradan 10 sene geçmiş aynı şarkıları arada sırada tekrar tekrar açıp dinlerim. Tek ekşimeyen sanat olmuştur bende.Biliyor musun sevgili okurlarım, şiir yazdığımı. Peki şiir yazmak basit mi? Tabi ki de basit değil ama böyle bir adamın şarkılarıyla büyüyen bir insan çok rahat hayal dünyasında uçurur kelimelerini. İnsan bunun üzerinde saatlerce konuşmak ister. Hatta her anısını anlatmak ister. Bunları yaşarken de uysal olur. öyle uysal olur ki yumuşar duyguları belirginleşir, sevgiyi sevilmeyi sevmeyi hatırlar. Barış Manço dinlemek aşık eder. Sadece karşı cinse değildir bu aşk, annene babana, kız arkadaşına, memleketine, özlemlerine, hayallerine aşık eder. Düşündürür çünkü.Bu duyguları bir sanatçı tüm eserlerinde veremez. örneğin bir sanatçının 25 eseri varsa ömrü boyunca belki bir tanesinde bu duygu seli vardır.

Fakat Barış Manço öyle mi hiç? Tüm eserlerinde ayrı bir duygu var. Parmağında ki yüzüklerine varana kadar özleten özel bir sanatçımızdır. Eserlerini bırakması bize büyük bir emanettir.Bazen gözlerimi kapatırım o anılarıma dalar giderim. Dışarda sıcağın anlında oynayan çocukların sesini duydukça inanın bana çocuk olduğumu zannederim ve dışarı çıkıp oymak için can atarım. Gözlerimi açtığımda üzülürüm genelde.. nedeni ise çocuk olmamamdır.çocukluğumun güzel geçmesinin sebeplerindendir sevgili Barış abim. Bak kelimenin derinliğine barış abim. Barış… barıışşşş…Bir paradan anlamamız gerekeni dönenceyle anlatan sarı çizmeli Mehmet ağayı çocuklara öğreten gül pembe ile ayrılığı işleyen gül bebeğimle hasreti konu alan duygudan duyguya aktaran barış abimi dinlemeyip de kimi dinleyeceksin ki zaten.Bir neslin vatanına milletine, annesine babasına ailesine, kendisine yararlı olmasını istiyorsanız emanet edeceğiniz en önemli olgulardan biridir. Değişilmez en kaliteli klişe haline gelmiştir.

Onun şarkılarıyla eserleriyle büyüyen bir nesilden sakın korkmayınız.Bu uzun yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Takip de kalın ki büyük bir aile haline gelelim.