/ YAŞAM
  1. Yaşam
  2. Blog Yazarlığı İle Kazanç Elde Etmek

Blog Yazarlığı İle Kazanç Elde Etmek

Günümüz internet ortamında bir çok kişi blog yazarlığı yaparak para kazanma peşine düşmüş durumda.

Bazıları ise bu durumun altından kalkamadığı gibi birde toparlamak yerine açtığı web sitesini kullanmayıp kendi haline bırakmış görüyoruz. Ki bu web siteleri internetin çöplük web siteleri haline geliyor. Boşuna bilgi kirliliği adını verdiğim bu duruma özgün olmayan içeriklerle var olan bilgiyi tekrar tekrar yayınlıyorlar. Yeni bir şeyler kazandırmak şöyle dursun bazıları ise doğru anlatım yapan makaleleri de özgünleştireceğim düşüncesine kapılıp kendileri de el attıklarında doğru bilgide yanlış durumu düşüyor, kelimeler ise anlamını kaybediyor.

Peki sorumuz şu olsun; “bir blog nasıl açılır içeriği ne olmalıdır? “ aslında blog açmak sadece bir heves olmaktan çıkıp bir günlük manasına getirilmelidir. Monotonluğu bir kenara atıp günlük yazarmış gibi blog yazılmalıdır. Anlatmak istediğim blog açılır açılmasına da güncel tutulması. İçerik ise kesinlikle sen olmalısın.

Bir blog sitesinde nelere dikkat edilmelidir sırasıyla yazalım;

  1. Hoş ve göz yormayan renkler
  2. Güzel ve kullanışlı tema
  3. Kullanıcının kafa karışıklığına neden olacak gereksiz modüllerden kaçınma
  4. Gereksiz bilgi yayınlamama
  5. Güncel tutma
  6. Özverili ve özgün makaleler yazmak
  7. İnsanların aradığı şeye göre içerik üreterek onlara fayda sağlama

Bunların hepsi sizin bloğunuzu kullanışlı hale getirmek içindi. Peki birde şöyle bir kavram var. “SEO” yani Search engine Optimization. Türkçe olarak vermek gerekirse Arama motorlarına optimize etme. Asıl can alıcı nokta ise bu. Nasıl yapılacağını bildiğinizde aradığınız kitleye rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Fakat organik olması şarttır. Organik olmayan yapay yöntemler ki bunların bazıları gereksiz programlar, ve diğer fazla backlink ekleme çapaları, bloğunuza yarardan çok zarar sağlayacağını unutmayın. SEO için profesyonel destek almak şarttır çünkü size burda sayfa sayfa anlatsam dahi tam açıklayamam. Ama bazı terimlerinden bahsetmek istiyorum. SEO sayfa içi SEO, Tasarım SEO, ve Sayfa dışı SEO olmak üzere 3 ayrılır. İkisi ise webmaster işi olurken bir tanesi yani Sayfa içi SEO sizin yapmanız gereken işlemdir. Bunlar kısaca, Makaleyi 400 karakter den fazla yazma, noktalama işaretlerine dikkat etme, özgün makale gibi uzar gider. Bu konu ile ilgili uzun uzun sizler için araştırmada yapacağım. Ve tam burada linkini paylaşacağım.

Bir diğer soru ise bloğumdan para kazanabilir miyim? Cevap vermek gerekirse evet kazanabilirsiniz. Fakat her işte olduğu gibi bununda emeğe ihtiyacı olduğunu sakın unutmayın. Özgünlük den ödün vermediğiniz sürece ve birazda sabır birazda güncellik ile 3-5 aya kadar masraflarınızı çıkaracak kadar gelir elde edebilirsiniz. Ziyaretçiye yönelik yazılarınız size her zaman daha üst seviyeye çıkartacağı gibi size gelirde sağlayacaktır. En önemlisi ise arkadaşlar sitenizi sevin ve severek bu işi yapın. Link vererek sponsor olarak tanıtım yazısı yazarak reklam yayınlayarak kolayca para kazanabilirsiniz.