CS GO Oyunları – Oyun Modları Nedir ?

{{ page.title }}

Birçok oyuncu cs go oyunlarını oynamadan önce counter strike 1.6 , 1.5 gibi sürümlerini oynamıştır.

Eski sürümler ile counter strike global offensive arasında çok büyük değişiklikler bulunmaktadır. Oyundaki spraydan , aiminize , grafiklerden , oynanışa kadar birçok şey muazzam bir biçimde yenilenerek gayet iyi bir oyun haline gelmiştir.

İçindekiler

CS GO Oyunları – Oyun Modları Nedir ?

CS GO Üzerinde bir çok oyun modu bulunmaktadır. İlk önce csgo nun kendi içinde bulunan resmi oyun modlarına bakalım daha sonra ise topluluk sunucusu denilen bölümde yer alan diğer muazzam oyun modlarını inceleyelim. Eminim ki en az 1 adet hoşunuza gidecek bir oyun modunu bulacaksınız.

1. Rekabetçi Oyun Modu

Belkide csgo üzerinde en çok oynanan oyun modunun bu olduğunu söyleyebiliriz. Sebebi ise 5v5 olarak en fazla 90 dakikaya kadar sürebilen bir maç yapmanız ve maçın sonunda kazanan takımı cs go üzerinde rank atlayabilmesi için gerekli olan elo puanlarını toplamasıdır. Yeterli miktarda elo puanınız olduğunda bir sonraki ranka atlayabilirsiniz. Fakat aynı zamanda elo puanınız düşmeye başlar ise rankınızda azalmaya başlayacaktır. CS GO üzerindeki en düşük rank silver 1 ve en yüksek rank ise global master elite rankıdır. Rekabetçinin en kötü yanlarından bir tanesi ise çok fazla hile gelmesi ve rus oyuncuların genel anlamda hemen herkesi trollemesidir.

2. Basit Eğlence

Basit eğlence oyun modu kendi arasında 2’ye ayrılmaktadır. Basit eğlencede isterseniz bomba kurabilir veya bombayı imha ederek oyunu kazanabilirsiniz. Ayrıca istersenizde rehine kurtarma görevleri yaparak farklı olarak oyunun tadını çıkarabilirsiniz. Basit eğlence üzerinde en çok oynanan mod ise bomba imha olmakla birlikte çok fazla dust2 haritasında oynanır.

3. Ölüm Maçı

Ölüm maçıda basit eğlence gibi 2 ye ayrılır. Aynı basit eğlence gibi bundada rehine kurtarma ve bomba imha vardır. Fakat tek farkı ise bomba kurmuyoruz veya rehine kurtarmıyoruz. Ölüm maçında öldüğünde round sonunu beklemenize gerek yoktur. Öldüğünüz zaman tekrar canlanırsınız ve amacınız round sonuna en çok adamı öldüren oyuncu kazanır.

4. Savaş Oyunları

Savaş oyunları diğer modların aksine 3 ayrı dala ayrılır. Bunlar Silah Yarışı , Yıkım ve Uçan Gözcü dür. 3 modunda birbirinden farklı oynanış şekilleri vardır.

1. Silah Yarışı

Silah yarışındaki amacımız amacımız altın bıçak ile bir oyuncuyu öldürmekdir. Altın bıçağı alabilmemiz içinde hiç bıçaklanarak ölmeden 30 kill almamız gerekir. Bıçaklanmadan ölmemizin sebebi her 2 ya da 3 adam öldürdüğümüz de elimizdeki silah değişir ve daha güçlü bir silah gelir. Fakat bıçaklanarak ölürsek skor da 1 geriye düşeriz ve bu da altın bıçağa ulaşma yolumuzu daha da uzatır.

2. Uçan Gözcü

Uçan Gözcü cs go oyunlarına yeni gelen eğlenceli bir moddur. Elimizdeki ssg silahımızla rakibimizi öldürmeye çalışırız. Fakat yerçekimi düşüktür ve mermiler havada iken sekmez. Bu da bu oyun modunu bilmeyen oyuncular için biraz zor olacak gibi görünmektedir.

3. Yıkım

Yıkım oyun modu bomba imha ile neredeyse aynıdır. Fakat birkaç küçük fark bulunmaktadır. Bu küçük farklardan bazıları ise haritada 2 tane bomba kurma yerine 1 adet vardır ve haritalar diğer bomba kurma haritalarına göre daha küçüktür. Bu da kızgın savaşların olmasına sebep olmaktadır.

Topluluk Sunucuları

Topluluk sunucuları valveden bağımsız olarak insanların kendi isteği ile açtığı ve cs go üzerinde bulunan oyun modlarından çok daha farklı ve eğleceli oyun modlarını barındırmaktadır. Bir cs go resmi sunucusunda yönetici veya admin yok iken topluluk sunucularında yetkili ve adminler bulunmaktadır. Genel anlamda yetkililer sunucuyu daha iyi bir yapmak için çalışırlar fakat düzgün bir sunucuya girmediyseniz yetkililer sizin hakkınızı yiyebilir ve siz buna birşey yapamazsanız.

1. Jailbreak Modu

Jailbreak oyun modu isminden de anlaşılacağı üzere hapis hayatını konu alan bir oyun modudur. Mod üzerinde Gardiyanlar (CT) , Mahkumlar (T) olmak üzere 2 takım bulunur. Ortalama her 7 mahkum başına 1 gardiyan düşer. Mahkumların ellerinde silah bulunmamaktadır ve sadece bıçakları mevcuttur. Bu cs go oyun modunda bir adet de CT takımınında komutçu bulunur. Komutçu mahkumlara ne yapmaları gerektiğini söyler ve eğer mahkumlar bunlara uymaz ise CT Takımı o mahkumları infaz edebilirler. Tabiki mahkumda bıçak ile saldırabilir veya gizlice bulduğu silahları kullanarak isyan çıkartabilirler.

2. Saklambaç Oyun Modu

Bu zevkli oyun modunda ise oyuncu sayısına bağlı birkaç ebe olur ve saklanan oyuncuları arar. Round başladığı andan itibaren saklanan oyunculara 45 – 90 sn arası süre verilir ve oyuncular saklanır. Daha sonra ebeler saklanan oyuncuları bulmaya çalışır ve bıçakla öldürür. Saklanan oyuncular haritalara bağlı olarak gizli bölgelere saklanıp ebelerin onları bulmamasını sağlamaya çalışır.

3. Deathrun Oyun Modu

Deathrun oyun modunda 1 adet T seçilir geri kalan CT oyuncuları engelli tuzakları parkuru bitirip sonuna ulaşmaya çalışırlar. Bunu yaparken T takımında ki oyuncu her engeli 1 kez çalıştırıp parkuru bitirmeye çalışan oyunculara engel olur. CT Takımı parkuru bititirse elinde silah ile T Takımını infaz eder.

4. AWP Oyun Modu

Oyuncular bu modda sadece awp , deagle , bıçak kullanabilirler. Modun genel amacı awp kullanarak karşı takımdaki oyuncuları öldürmektir. Bu mod üzerinde awp vuruşlarınızı geliştirmek için alıştırma yapabilirsiniz.

5. Aim Oyun Modu

Aim oyun modu üzerinde sadece AK47 , M4A1 , DEAGLE ve BIÇAK bulunmaktadır. Bu modun amacı ise aiminizi geliştirmektir. AK47 veya m4a1 ile tek atışa düşmanızı vurmaya çalışarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Tabiki tek atış değilde birkaç vuruşda düşmanınızı öldürebilirsiniz ama bu mod da tek atış ile öldürmek modun genel amaçlarından biridir.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.