/ YAŞAM
  1. Yaşam
  2. Dizi ile Uyutulan Ülke

Dizi ile Uyutulan Ülke

Neredeyse her gün yüzlerce kanalda, yüzlerce dizi seyirci ile buluşturuluyor.

Konuları hemen hemen aynı, sanatsal değeri olmayan uydurmaca, saçmalıklar. İzleyicilerin büyük kesimi, ayırt etmeksizin bu dizileri takip ediyor, Müptelası oluyor, işini gücünü bırakıp; her hafta ekranlara kilitleniyor.Dizilerde bazı anlam veremediğim şeyler var. Hiçbirimiz evimize ayakkabıyla girmiyoruz. En azından benim çevremde kimse ayakkabı ile eve girmiyor. Ama kimse bunu garipsemiyor. Acaba ayakkabıyı çıkarmak çok mu zor? Yada mantığı nedir? Anlam veremedim gitti. Bir diğeri ise; evlilik dışı ilişkilerin, masum gösterilmesi.

Sanki çok normal bir olay da, bizler çok geri kafalıymışız gibi bir imaj sergileniyor. Ayırt etmeyi bilmemiz gerekiyor, verilen mesajları iyi etüt etmemiz gerekli. çocuklar bu durumdan çok olumsuz etkileniyor. Dizideki çocuk oyuncuların sahip olduklarını ve kendi sahip olduklarını karşılaştırıp; bir çatışma içerisine giriyorlar. Son olarak; bir başka gözüme çarpan, toplumsal gerçekçi dizilerin olmayışı… Hiç; ezilen, hayatın zorluklarıyla cebelleşen insanların durumları, konu olarak ele alınmıyor. Hep zengin, elit kesimin yaşamı üzerine diziler yapılıyor.Algı yönetimi mi desek, yoksa uyutma seansı mı desek? bilemiyorum.

Sabah programlarından bahsedip, yazımı kirletmek bile istemiyorum. Denk geldiğimde utanıyorum, o programları görünce. Birde aklıma bir şey takılıyor. O programlara katılan seyircilerin, hiç işi yok mu? İlgilenmesi gereken bir ailesi? hayatta gerçekleştirmesi gereken işleri? Ayrıca orada kukla gibi hareket ediyorlar. Duygusal bir anda ağlıyorlar. Müzik çalınca oynuyorlar. Gerekirse halay çekiyorlar. Gerekirse yorum yapıyorlar.

Ne diyelim. Allah mesut, bahtiyar etsin hepsini.Evlendirme programı denen zırvalar da var. ‘Şimdi Ayşe hanımın talibi geliyor.’ peki bu talip, neye talip? Nereden tanıyor, Ayşe hanımı? Nasıl bir insan bu kadın, kötü huyları neler, evlenince bir ömür geçer mi? Bu sorulara yanıt aramadan, sadece fiziksel görünüşe bakarak geliyorlar. ‘Ben elektrik aldım’ artık elektrik ne oluyorsa? Evliliği bu kadar ayaklar altına alan, bu kadar sıradanlaştıranlar, bizim değerlerimizle dalga geçiyor. Bizleri, bir kalıba koymaya çalışıyor ve başarıyorlar. Dizileri izlerken eleştirel gözle izlemenizi temenni ediyorum.