/ YAŞAM
  1. Yaşam
  2. Geçmişten Sokağa

Geçmişten Sokağa

Geldiğimiz günlerde hayatlarımız sahteliklerle dolu.

Muhtaç gibi yaşıyor ve ölüyoruz. Kendimizi şartlayıp daha çok sosyal olmaya çalışıyor ve bunun için de çalışıyoruz. Bir çok insan aynı şekilde büyüyor. Bu durumdan rahatsız olup insanlara anlatmak isteyen, müziğine yansıtanlar var. Sizlere toplum tarafından pek sevilmeyen Rap müziğin bir kaç isminden bahsetmek istiyorum.

Ceza

Rap müziğin Türkiye’deki yüzü olarak tanıdığımız Bilgin Özçalkan, özel hayatında bir elektrik teknisyeni. 31 Aralık 1977 yılında Üsküdar’da dünyaya geldi.

Küçük yaşta rap müzikle ilgilenmeye başladı. Ceza adını rap atışmalarından rakiplerinin “cezamız geldi” demeklerinden dolayı almıştır. Çıkarttığı son albüm Sus Pus (2015) büyük bir etki yaratmıştı. Kitlesinin büyük çoğunluğu onu Yerli Plaka ve Rapstar ve Medcezir albümleri ile tanıdı.

Yine Türkçe rap’in büyük isimlerinden Sagopa Kajmer ile “Neyim Var ki” gibi ortak bir çok çalışmaya sahip.

No.1

Can Bozok, Türkçe Rap’in yaramaz çocuklarından birisi olarak, Türkçe Rap Underground piyasasında önemli değerlerimizdendir. 19 Mayıs 1988 tarihinde Denizli’de doğmuştur. Canın Cehenneme albümü ile piyasaya ismini duyurdu. 2005 yılında çıkarttığı Çalıntı Mic albümü ile dinleyicilerinden büyük beğeni kazandı. Hayattaki ters giden şeyleri, eğitim sistemi, para ve gereksiz müzik yapanlara nefretini müziğiyle kustu.

Ezhel

Kendisini Ezhel diye bildiğimiz, Ömer Sercan İpekcioğlu 1 Temmuz 1990 tarihinde Ankara’da doğmuştur.

Yaşadığı sokağı ve mahalle kültürünü tüm samimiyetle müziğine geçiren Ezhel yayınladığı ilk albümü ile (Mayıs 2017) evrensel bir kalite yakaladı. Müptezhel albümünden sonra Ezhel, İmkansızım şarkısı ile Spotify’da Global Viral listesine yerleşerek listede yer alan tek Türk müzisyen oldu.

Müptezel albümü ile milyonlar tarafından dinlenmeye başlayan Ezhel’in küçük yaştan beri Rap müzikle ilgilendiği biliniyor. Ulaştığı yeni kitlenin bir çoğunluğunu bilmese ve ilgilenmese de başarılı bir gitarist. Geçmiş yıllarda piyasaya sürdüğü şarkılar ile gönlümüze taht kurdu. Geçtiğimiz aylarda da Kaan Boşnak gibi yine pek bilinmeyen şarkıcı ile çalışma yapacağını sosyal medya hesaplarından. duyurmuştu.