/ YAŞAM
 1. Yaşam
 2. Gitarda Önemli Hususlar

Gitarda Önemli Hususlar

Gitarda kendinizi geliştirmek istiyorsanız yapmanız gereken birkaç şey var. Hepsinin temelinde azim ve pratik geliyor.

Çalışırken Metronom Kullanın

Eğer hızlı çalmak istiyorsanız önce yavaş çalmalısınız. Bu zaman alacaktır fakat metronom kullanırsanız, bu sizi düzene sokacaktır ve ritim kaçırmadan uyumla çalışmanızı sağlayacaktır. Düşük bir ritimle (60 BPM) çalışmaya başlayıp, egzersizi gerçekten temiz sesler çıkardığınızdan emin olduktan sonra 5’er metronom yükselterek çalışmalarınıza devam etmelisiniz.

Özellikle Şarkı Çalışmaktansa Teknik Egzersizler Üzerinde Yoğunlaşın

Egzersiz yapmayı spordan önce yapılan ısınma gibi görebilirsiniz. Hepimizin amacı zaten şarkı çalmak, sonuç olarak kesinlikle şarkı çalacağız fakat şarkı çalmaya hemen başlamadan önce bilmemiz gereken teknikleri adım adım çalışmak, çalmak istediğimiz şarkıdaki teknikleri inceleyerek öncelikle teknik çalışmaları tamamladıktan sonra şarkı çalışmalarına başlamak daha doğru olacaktır.

Çaldığınız Her Şeyi Temiz Çalmaya Dikkat Edin

Hızlı çalıyorum diye tekrarladığınız hatalar sizi öğrenmenizi yavaşlatır. Hızlı gitar çalmak ya da hızlı çalan birilerini izlemek sizi etkileyebilir fakat hızdan çok temiz çalmak önemlidir. Bastığınız her notanın tek tek ve temiz olarak duyulması her zaman için en önemli şeydir. Ancak bu şekilde hızlı ve temiz çalmaya ulaşabilirsiniz.

Doğru Gitar Tutuşunu ve Bilek Pozisyonunu Sağlayın

En temel nokta olarak belirlenebilir. En doğru pozisyon öğrenmeniz için en hızlı yol olacaktır.

Sağlam bir gitarist olmak istiyorsanız unutmayın;

 1. Gitarınızı tanıyın. Gitarda efsane isimlerin ortak özelliklerinden başta geleni gitarın detayını bilmeleri ve “gitarını” en iyi şekilde tanımalarıdır.
 2. Başarılı bir gitarist olmak gibi bir amacınız varsa, gitar sizin en yakın dostunuz olmalıdır. Disiplinli ve programlı bir şekilde çalışmalısınız. Sürekli denemeli, hataların üstüne gitmeli ve her fırsatta pratik yapmanız gerekir.
 3. Asla geç kaldığınızı düşünmeyin. Gitar da diğer enstrümanlar gibi, başlamak için herhangi bir yaş gözetmez.
 4. Gitarı elinize almak için bir neden, heves ya da istek gelmesini beklemeyin. Bulabildiğiniz her fırsatta çalın, ritim tutun.
 5. Gitardaki asıl husus odaklanabilmekte saklanmaktadır. Kendinizi ritme bırakın.
 6. Gitar çalmak sabır gerektirir. Angus Young gibi isimler gitar için yıllarını vermiştir. Sürekli çalışmalı, denemekten korkmamalısınız.
 7. Gitar konsantrasyon ve disiplin ister. Gelişigüzel ya da düzensiz çalışabilecek bir enstrüman değildir.
 8. Grup olarak aldığınız mesafe, bireysel olarak elde ettiğiniz mesafeden her zaman daha öndedir yüzden sürekli birilerinle bu konuda konuşup, denemeler yapmak oldukça etkilidir.
 9. En iyi gitar en iyi performans demek değildir. Orta sınıf bir gitarla da gayet iyi performanslar yaratılabilir. Bu tamamen kişinin istek, ilgi ve becerisiyle alakalıdır.
 10. Kendi başınıza ve ya birilerini izleyerek de kendinizi geliştirebilirsiniz. Ama yine de bu işin ehli insanlarla çalışmak daha etkili olur.
 11. Gitarda ilerleme kaydetmenin etkili yollarından bir diğeri de bu işi yapanları izlemektir.
 12. Gitar ustası olmak için istikrar şarttır. Bir gün çalışıp bir gün çalışmamak size bu konuda bir fayda sağlamaz. Yüksek konsantrasyon ve devamlılık önemli bir nokta.
 13. Gitar çalarken başlangıçta hız önemli değildir. Eşitliğe daha da önem vermelisiniz.
 14. Metronom kullanmanız ritim tutturmanızı geliştirir.
 15. Gitar başladığınızdan itibaren notaları öğrenmeye bakın. Nota bilgisi sürekli karşımıza çıkacak.
 16. Gitar öğrenirken mutlaka gitar tablarını öğrenmeniz gerekir. Gitar çalarken notalar ne kadar önemli ise, iyi bir gitarist olmak için de gitar tabları o denli önemlidir. Bunun için dokümanlarla pratik yapmak gerekir.
 17. Gitar çalarken klasik müzik çalışmak çok faydalıdır. Burada efsane isimlere baktığımızda hayatlarının bir bölümünde klasik müzik çalıştıklarını görüyoruz.
 18. Gitarınızın akordu sizin hareket noktanızdır, yüzden mutlaka öğrenmeniz gerekir.