Motosiklet Ehliyeti Tipleri

{{ page.title }}

M Sınıfı Ehliyet Tipi

İki, üç ya da dört tekerlekli motorlu bisikletler içindir. 16 yaşını doldurmuş vatandaşlar M sınıfı ehliyet için başvuru yapabilirler.

A1 Sınıfı Ehliyet Tipi

Gücü 125cc – 11 KW’ı ve gücünün ağırlığına olan oranı 0.1’i geçmemeyen motosikletler için, iki tekerlekli motosikletlerde 15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir. 16 yaşını doldurmuşvatandaşlar başvuru yapabilirler. A1 sürücü belgesi, M sürücü belgesinin kapsadığı tüm araçları sürme yetkisine sahiptir. (A1 + M olarak düşünülebilir)

A2 Sınıfı Ehliyet Tipi

Gücü 35 KW’ı ve gücünün ağırlığına olan oranı 0.2’i geçmemeyen motosikletler için sepetli veya sepetsiz, iki tekerlekli motosikletlerde15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir. 18 yaşını doldurmuş vatandaşlar başvuru yapabilirler. A2 sürücü belgesi, A1 ve M sürücü belgesinin kapsadığı tüm araçları sürme yetkisine sahiptir. (A2 + A1 + M olarak düşünülebilir)

A Sınıfı Ehliyet Tipi

Sepetli veya sepetsiz, iki tekerlekli motosikletlerde15 KW’ı geçmeyen üç tekerlekli motosikletler için geçerlidir. A ehliyet tipi için 2 yıllık A2 ehliyet tipine sahip olmalı ve 22 yaş gereklidir. Fakat 24 yaşını doldurmuş vatandaşlar 2 yıl A2 ehliyet tipine sahip olmaları gerekmeden başvuru yapabilirler. A sürücü belgesi, A2, A1 ve M sürücü belgesinin kapsadığı tüm araçları sürme yetkisine sahiptir. (A + A2 + A1 + M olarak düşünülebilir)

Motosiklet Sürücü Belgesi Almanın Şartları

  • A1 sınıfı sürücü belgesi almak için en az 16 yaşını doldurmak gereklidir.
  • A2 sınıfı sürücü belgesi almak için en az 18 yaşını doldurmak gereklidir.
  • Doğrudan A2 sınıfı sürücü belgesi almak isteyen vatandaşlar trafik, motor, ilkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur.
  • A sınıfı sürücü belgesi almak için 1. yol: A2 ehliyet belgesine 2 yıl sahip olmak ve 22 yaşını doldurmak, 2. yol: 24 yaşını doldurmak.
  • Herhangi bir sürücü belgesine sahip olan adaylar, yalnızca motosiklet direksiyon sınavına tabi tutulur.

Motosiklet Sınavı Soru Sayısı

  1. A1, A2 ve A sınıfı ehliyet için trafik, motor ve ilkyardım derslerinden toplam 50 soruluk bir sınava tabi tutulur.
  2. B, C ve D ehliyet tipine sahip olan sürücü adayları yalnızca motosiklet direksiyon sınavına girerler.
  3. Motosiklet direksiyon sınavına sürücü kursuna ait motosiklet ile girilir.
  4. Direksiyon sınavı sırasında 35 dakika boyunca düzenlenmiş olan parkurda motosiklet kullanacaksınız. Ayağınızı yere değdirmemeli, düşmemeli ve bir yere çarpmamalısınız.
  5. Direksiyon sınavına tercihiniz ne ise (vitesli ya da otomatik) o motora sınava girme hakkınız vardır.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.