Uykusuzluğunuza iyi gelecek Çözümler

{{ page.title }}

Yatağa girmeden önce bir rutininiz olsun.

Bir egzersiz olabilir. Yada koşu yapıp duş aldıktan sonra yatağa girmek olabilir. Masal dinlemek veya müzik dinlemek olabilir veya dua etmek olabilir.

Yattığınız odayı uyunabilir bir versiyona getirin.

Işıkları kapatıp karanlık bir oda olması gerekir. Televizyon olmamasını tercih edin. Sesten uzak durun. Yatağınızın ve yastığınız rahat olduğundan emin olun. Klimanız varsa oda sıcaklığını 18 ila 22 derece arasına getirin ki rahat uyuyun.

Telefonlarınızı alarm olarak kullanmayın.

Çoğumuz cep telefonlarını alarm olarak kullanır. Ve baş ucuna koyar. Ama uykunuz kaçarsa eğer elinize telefonunuzu alıp gereksiz yere meşgul olursunuz. İyi bir uyku çekmek istiyorsanız sizi meşgul edecek şeylerden uzak durun

Nefes egzersizleri yapın.

Uyumadan önce derin derin nefes alıp verin. Temiz havanın ciğerlerinize dolduğunu hissedin. Rahatlayın.

Ayak kaslarını rahatlatın.

Ayağınızda ki kaslarınızı ve eklem yerlerinize ufak ufak masajlar yapıp gevşetmeye çalışın bu size faydalı olacaktır.

100 den geriye doğru 3’er 3’er sayın.

Koyun sayma olayı eski zamanlarda kaldığı için bir işe yaramadığı günümüzde anlaşılmıştır. Aslında olması gereken beyninizi tamamıyla boşaltıp tek sabit bir konu üzerinde beyninizi yormanız sizi çabuk uykuya daldıracaktır.

Beyninizden gereksiz bilgileri atın.

İşiniz veya okulunuzla alakalı bilgileri beyninizi karıştırmaması için bir kağıda yazın. Böylelikle hem beyniniz açık olacak ve rahatlamış hissedecek ve yapacaklarınızı unutmamış olacaksınız.

Eğer 30 dakika içerisinde uykuya dalmıyorsanız yataktan kalkın.

Bilim insanlarına göre 30 dakika içerisinde uykuya dalmıyorsanız, beyniniz uyumadan yatakta uzanabileceğine koşullanır ve kendini buna göre eğitir. Bunun yerine kalkın ve bulaşık yıkayın yada kitap okuyun ama sakın televizyon veya film izlemeyin.

Duş Almak

Yatağınıza girmeden önce kışsa sıcak yazsa ılık bir suda duş almak vücudunuzu gevşeteceği için sizin uykuya dalmanız daha kolay olacaktır.

Çalar saatinizi yattığınız yerden uzağa koyun.

Çalar saatinizi eğer ki yattığınız yere yakın koyarsanız, sürekli saate bakar ve yine yeterince uyuyamayacağım düşüncesine kapılır ardından sonuç olarak strese girersiniz. Bunun olmaması için çalar saatinizi uzağa koyun ve mümkünse bakmayın. Stres sizi uykusuz bırakacaktır. Ayrıca çalar saatinizi uzağa koyarsanız sabah uyandığınızda kapatmak için yataktan da kalkmanız gerekecektir.

Gün içerisinde Spor Yapın

Eğer ki gün içerisinde spor yaparsanız, hem sağlıklı olursunuz hem de yorulduğunuz için akşam yastığınıza başınızı koyduğunuz anda uyursunuz. Bu da size faydalı olacaktır.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.