Web Programcılığı

{{ page.title }}

Sosyal medyanın çığ gibi büyümesi ile birlikte bizlerin internette bulunma isteği de büyük ölçüde arttı.

Sanırsam her yerden erişilebilen bir yapı olduğu için insanlarn merakını ve ilgisini arttırıyor. Daha çok paylaşmak ve erişilebilir olmak istiyoruz. Ne kadar güzel bir şey tartışılır. Konumuza dönecek olursak web programcılığı da burada başlıyor. Buz dağının görünmeyen kısmı.

Kendi aralarında Front-End ve Back-End olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Back-End Nedir ?

Web sitelerinin arka planında olan işleri yapan bölümdür. Web sitesindeki veri tabanlarını oluşturup, işlevsellikle ilgilenen bölüm burası. Bu kısımla web yazılımcı olarak adlandırdığımız kişiler ilgileniyor.

Front-End Nedir ?

Front-End ise tam tersi olarak ön planda çalışır. Web sitesinin görsel, çıktı kısmıyla ilgilenir. Hangi alanda hangi font kullanılacak, puntosu kaç olacak gibi işlerle ilgilenir. Kısaca daha çok HTML, CSS ve JavaScript gibi web sitesinin ön planına müdahale edecek yazılım dillerini kullanıyorlar.

Birlikte ortaya koydukları işin tamamınına web tasarım diyoruz. Yalnızca görsel kısımla ya da veri tabanı ile iş bitmiyor. Biri olmadan diğerinin anlamı yok.

Web Programcısı Ne İş Yapar?

Bilgisayar yazılım ve donanım kurulumu dışında web yazılım geliştiricileri dediğimiz, farklı yazılı dilleri ile basit veya interaktif web uygulamaları hazırlayan kişidir. Web programcılar projeyi analiz edebilir, değerlendirebilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Üzerinde çalıştığı iş için planlı ve disiplinli çalışır, veritabanı altyapısını oluşturabilir ve geliştirebilir.

Nasıl Web Programcısı Olunur?

Web programcısı olmak için meslek liselerinde Bilişim Teknolojileri bölümünün Web Programcılığı dalından mezun olarak web programcısı ünvanını alabilirsiniz.

Web Programcılığı İş İmkanları

Web programcılğı için iş çevresi oldukça geniştir. Özel web tasarım firmalarında Web Geliştirici, İçerik Yönetimi, Grafik Tasarım gibi ünvanlar ile yetleşebilirsiniz. Bunun dışında çeşitli yazılım firmalarında da iş olanakları mümkün.

Web Programcısı Olmak İçin Ne Gerekir?

Web Programcılığı için en önemli husus ingilizcedir. Yazılım dilleri ve kaynakları ingilizce olarak bulunduğu için ingilizce kritik noktadır. Veritabanı web yazılımı için önemli olduğu için iyi kullanmalıdır. Araştırmaya ve gelişmeye açık olmalıdır.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.