Yaşam Koçu saçmalığı

{{ page.title }}

Gün geçmiyor ki yeni teknolojik bu çağda insanların daha doğrusu Türk insanın karşısına yeni bir şey çıkmasın.

Bu tür olgular arkadaş kavramını öldüren buluşlar, gündem den öte bir yaşam arayışında olanların çıkarttığı yeni yeni bir takım saçmalıklardan ibarettir. İnsanların duygusal ve bedensel gelişimini veya direkt olarak ruhsal gelişimini bir anne veya baba gibi nasıl olurda bir başkası üstlenebilir ki? Ayrıca bu eğitim alan kişiler en otuzlu yaşlardan büyük insanlar.

Yaşam koçu denilen ve gereksiz bulduğum bir sistem var şuan Türkiye de. Dünyanın her yerinde olduğunu ve neden Türkiye de olamayacağını yazmış bir arkadaşım bana. Peki, bu olgunun amacı nedir? Yaşam koçluğu demek nedir? İnsanları illa başka birilerimi yönetsin? Paran ile Evcil hayvan gibi hissettiğin bir tuzaktan başkası değil. İnsanlar bu yönde para kazanırken bu olaya para harcayanların neden bu yolu tercih ettiğini anlamıyorum. Bazen kendi kendime soruyorum. Acaba bende mi bir yaşam koçu olsam?

Yaşam koçunun genel amacı ;

 1. Kararsız kaldığınız da kararınız olur.
 2. Sıkıştığınız da sizi çıkartmaya çalışır.
 3. Kullanamadığını veya fark edemediğiniz gücünüzü ortaya çıkartır.
 4. Hayatınıza ciddi manalarda yön verebilir.
 5. Sizin için bir strateji yol belirler.
 6. Geçmişiniz ile ilgilenmez. Şuan ki durumunuzdan daha iyi bir duruma getirmeye çalışır.
 7. Kendi doğrularını değil, sizin benimsediğiniz doğruları yerine getirir.
 8. Son olarak yaşam koçu sizler için birer rehberdir.

Gibi saçmalıkların ardından para konusu konuşulmaya başlar. Bu konu size daha güzel bir rehberin fiyatına göre değişeceğini gösteren bir konudur. İnsanlar kendi başkasına nasıl yönettirebilir ki. Hele ki Türkiye de… Türkiye de insanlar karılarına söz geçiremezken yaşam koçu bir Türk nasıl olurda o aile reisine söz geçirebilecek ki? Tabi unutmuşum özür dilerim. O kadar parayı verirsen kuzu kuzu dinlemeye başlarsın. Fakat yaşam koçunun anlattıkları ve ödevleri eve gidip yatağa girdiğin anda unutursun. Nedeni ise çok basit. Türk insanı acaba kazıklandım mı diye düşünmeye başlar. Bu olay zaten sabaha kadar devam eder.

Kendi Koçluğunu Kendin Yap

İnsanların yaratılış amacı olarak ibadet etmek ve çalışarak çevresine ve kendisine yararlı bireyler olmak olduğunu hepimiz biliyoruz. İnsanların çevresinde kiler genellikle zaten onların birer yaşam koçlarıdır. Türkiye de bu durum fazlasıyla baş göstermektedir. Her gün yeni bir iş ile gelen boş beleş enişte, definecilikle uğraşan bir dayı, sıkı giyin üşütürsün diyen bir anne, paranı elinde tut diye bir baba, kazıklanmışsın diye bir eş birer koçunuzdur zaten. Herkes tecrübesini bir başkasıyla paylaşmak ister. Sıkı bir aile yapısı olanın zaten yaşam koçuna da ihtiyacı yoktur. Hayatınızı kolaylaştıracak bir liste hazırladım size;

 1. Eşinize vakit ayırın. Romantik bir gece işinizi görecektir. Bekarsanız arkadaşlarınızla aranızı iyi tutun.
 2. Balık tutmaya gidin. Deniz veya göl yada bulunduğunuz yerde dere ırmak benzeri balık çıkan bir mekan varsa bu sizi dinginleştirecek rahatlatacak bir hobidir.
 3. Televizyonlardan kurtulun. İnsanları obezleştiren ve düz mantığını dahi kaybedecek duruma getiren tabiri caizse bir deccaldır.
 4. Gülümseyin. Gülmek yüzünüzde ki yüzlerce kası çalıştırdığı gibi, beyninizde ki fark etmediğiniz yetenekleri de ortaya çıkartacaktır.
 5. Bol bol öpüşün. Öpüşmek ağız sağlığınıza iyi geldiği gibi özgüveninizi de artıran bir araçtır.
 6. Dışkınızla barışık olun. Bu kelimenin ardından okumayı bırakabilirsiniz ama demek istediğim kesinlikle dışkınızı elinize alıp gezmek veya onla konuşmak değildir. Başkasının evine dahi gitseniz veya umumi bir WC’yi de kullansanız, kesinlikle onu yapmaktan çekinmeyin ve onunla ilgili şakalar yapın. Bunu yaptıkça girişimciliğinizin artacağından emin olabilirsiniz.
 7. Yerlere çöp atmayın. Çevresel kirliliğin olmamasına katkıda bulunduğunuz gibi, elinizde çöp konteynırına kadar tutuğunuz bir pet şişe sizin tertipli ve düzenli insan kıvamına geleceğinizi gösterir. Sabır her şeyin anasıdır.

Yararlı olabileceğini düşündüğüm araştırma konum, beni de biraz şaşırtmasına rağmen mantıklı geldiği için kendi yorumlarımla birlikte özgün bir içerik hazırladım. Beğenerek okuduğunuz için hepinize teker teker çok teşekkür ederim.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.