Blog Backlink Teknikleri

{{ page.title }}

Bugün çalışmamızın ilk kısmı olan site dışı link çalışmalarından blog backlink tekniklerini anlatacağım.

Çalışma tekniklerine başlamadan önce neden blog backlink hakkında yazdığımı açıklayım. Ne yazık ki çalışmalarımızda kalıplaşmış bilgilerle hareket ediyoruz. Bu bazen olumlu sonuçlar doğursa da çoğu zaman olumsuz sonuçlar yaratıyor. Bu nedenle de birçok site yöneticisi istediği hedeften uzaklaşıyor. Ben burada kendi fikirlerim çerçevesinde, matematiksel veriler ve şemalarla çalışmalarımızı daha da kuvvetlendirmeyi amaçlıyorum.

Şimdi size sorsam backlink alırken nelere dikkat etmeliyiz? Cevap olarak hemen sıralarsınız:

  1. İçeriğimizle alakalı sitelerden
  2. Fazla link çıkışı olmayan yerlerden
  3. Rakip sitelerden
  4. Pagerankı yüksek sitelerden

Peki ya diğerleri? Mesela bu linkleri hangi oranda hangi sayfalara yönlendirmeliyiz? Aldığımız backlink sayfasının hit durumu nedir? Backlinkime kaç kişi merak edip tıklayacak? Tıklarsa ne olur? Tıklamassa ne olur?

Yukarıda 4 madde halinde verilmiş bilgiler doğrudur. Bunlar artık herkes tarafından bilinen niteliklerdir. Şimdi gelelim site dışı blog backlink almanın temel esaslarına.

Blog backlinkler hit / tıklanma desteği olmadan pek de yararlı olmuyorlar. Yani attığınız bir yorumdan gelen backlink kuvveti 2 ise yorumunuzdan etkilenip linkinizle sitenizin ziyaret edilmesiyle bu kuvvet 5′e çıkmaktadır. Çünkü bıraktığınız backlink artık gerçekten bir referans link olmuştur. Bu sebeple yorum backlink için yazdığınız yorumlarda samimiyetinizi koruyun. İnsanları etkileyebilecek şeyler söyleyin. ”Thanks for article” gibi bir yorum kimseyi etkilemez öyle değil mi?

Peki bıraktığınız link etkisiz eleman gibi o sayfada sadece yer kaplıyorsa?

Google spam backlink konusunda artık çok hassas. Eğer yorum yaptığınız sayfa ziyaretçilerin istediğini vermiyorsa kimse yorumlara bakmaya tenezzül etmez. Yorum yapanlarda eleştirel birer mesaj bırakıp çıkarlar. Böyle bir sayfadan da size ziyaretçi gelmez. Ziyaretçi davranışlarını analiz eden Google ise bu sayfayı sıralamalarda sonlara iter. Eğer ki bu tip backlink sayfalarınız yoğunlukta ise iyi durumda değilsiniz demektir.

Blog Backlinkte Anchor Text Çeşitliliği ve Link Oranı

Blog backlink olayının en önemli elemanı anchor texttir. Doğru oranlarda kullanıldığında muhteşem sonuçlar alınabilir. Bilinçsizce kullanıldığında ise yarardan çok zararı vardır.

Bu çalışmamızda da yine aynı tekniği izliyoruz ve anchor textleri bu bilgiler ışığında belirliyoruz.

  1. Ana anahtar kelime ( esas anchor text )
  2. 3 Adet alt anahtar kelime ( ana anahtar kelimeyi destekleyecek 3 alt anchor text )

Backlink Oranları

Backlink oranlarını doğru ölçüde kullanmak muazzam bir yükseliş sergileyebilir. Site içindeki link oran uyumu ile site dışı backlink oranları paralel bir görüntü sergiliyorsa burada kusursuz bir çalışma söz konusudur.

Öncelik hedef kelime fakat alt anahtar kelimelerde belirli oranlarda güçlendirilmiş. Bu sayede site iskeleti gözle görülür şekilde ortaya çıkmıştır. Bundan sonrası artık bu çalışmaları güncel bir biçimde sürdürmeye kalıyor.

Burada ayrıca belirtmek istediğim şey anchor textleri kademelerine göre kullanmak. Yani anasayfaya vereceğimiz linklerde ana anahtar kelimeyi anchor olarak kullanırken, alt sayfaya vereceğimiz linklerde alt anahtar kelimeleri anchor olarak kullanacağız.

Dofollow – Nofollow linkler, edu ve gov bloglar hakkında detaylı bir makale yazılacağından bu yazımda yer vermedim. Az çok bu terimler hakkında bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.