Steam ID Bulma – Steam ID Adresi Nasıl Bulunur ?

{{ page.title }}

Steam’a kayıt olduğunuzda size benzersiz bir steam id numarası atar. Steam ID Numaraları T.C Kimlik Numaraları gibi benzersizdir ve her kullanıcıya özel olarak verilir. Bir kullanıcının profiline girdiğimiz zaman url barının sonlarına doğru 76561998416566913 şeklinde bir sayı yazar.

Belki dikkatinizi çekmiştir ve bu sayı steam kullanıcısının SteamID64 Numarası Olmaktadır. Sadece SteamID64 Numarası yoktur bu numaraya benzer kullanıcıya özel tanınlanmış olan birkaç tane daha format bulunmaktadır.

Steam ID 64 Numarası ( 76561198147489138 )

Steam ID 64 Numarası Adından da anlaşılacağı üzere 64 bitten oluşan her steam kullanıcısına özel bir numaradır.

Steam ID 3 Numarası ( [U:1:187223410] )

Steam ID 3 Numarası 3 bölümünden oluşur.İlk bölümde U ile belirtilen Universe ( Evren ) anlamına gelen 1 harf mevcut olmakla birlikte 2. bölümde ise Steam kullanıcısının hangi evrende kayıtlı olduğunu söylemektedir.3. Bölümde ise bu sefer sadece içinde bulunduğumuz evrene özel bir benzersiz kimlik Numarası bulunmaktadır.

Steam ID Numarası ( STEAM_1:0:93611705 )

Steam ID Numarası da Steam ID 3 numarası gibi 3 bölümünden oluşur.İlk bölümde STEAM_1 ile belirtilen bir takma ad bulunmaktadır. Genelde bu sabitdir. 2. bölümde ise bu algoritmaya özel yine bir hangi evrende olduğunu gösterir. 3. bölüm ise Steam ID numarasına özgü bulunduğu evren içinde verilen benzersiz bir numaradır.

Birçok sebepten dolayı bazı durumlarda steam kullanıcıların steam id numarasını bulmamız gerekebilir. Bu gibi durumlarda bir kaç seçeneğimiz vardır.

Steam Oyun içinde Steam ID Numarasını Bulma

Eğer bir oyunda isek örneğin csgo oyununu oynuyoruz. Aşağıdaki Console açarak status yazarsak oyuncuların steam id numaralarını oyun içinden bulabiliriz.

Steam id bulma

Websitelerinden Steam ID Numarasını Bulma

Eğer oyun içinden steam id numaralarını alamıyorsak o zaman en kesim çözüm bazı websiteleri sayesinde steam kullanıcıların steam id numaralarını alabiliyoruz. Bunun için önce steam id numarasını almak istediğimiz kullanıcının steam profil linkini alıyoruz ve daha sonra https://steamidfinder.com/ sitesine girerek ilgili kutucuğa yapıştırıp get steamid butonuna basıyoruz biraz bekledikten sonra bize aşağıdaki gibi bütün steam id numaralarımızı verecektir.

steam id bulma online website

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.