/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Google Büyük/Küçük Harfe Duyarlı mı?

Google Büyük/Küçük Harfe Duyarlı mı?

Google’ın arama algoritmalarının pek çok faktöre duyarlı olduğunu, sıralamaları 200 civarı etkene göre yaptığını artık bilmeyen yoktur.

Ancak az bilinen ve çok da dikkat edilmeyen bir bilgiyi bugün sizlerle paylaşacağım.

Google’da günde milyonlarca arama yapılıyor da Google bunları nasıl bir sistematikle ekranlarımıza taşıyor? Google bu sonuçları ekranlarımıza taşırken; yazdığımız harflerin büyük veya küçük olmasına dikkat ediyor mu? Google’ın sistematiğini burda incelemeye kalksak, bir çok algoritmaya ve o algoritmalarla eşleşebilen başka algoritmalara (örneğin maps) girmek zorunda kalacağımızdan ilk soruyu pas geçiyor ve ikincisine geliyorum…

Google Büyük-Küçük Harf Ayrımı Yapıyor mu?

Cevap hayır olsa muhtemelen herkes normal karşılayacaktır durumu. Sonuçta iki kelime yazıp “enter”a dokunuyoruz. Hop, sonuçlar geliyor. Büyük harfle yazılsa ne olur, yazılmasa ne olur? Ancak maalesef cevabımız evet. Yani; Google amcamız sonuçları, büyük harfle mi yazılmış küçük harfle mi bakıp ona göre getiriyor. İspatını kendiniz de deneyerek bulabilirsiniz.

Tabikide tamamı büyük ya da tamamı küçük olduğunda sıralama değişiyor. Google’ın büyük küçük harf duyarlılığı sadece tamamına göre değil her harfte etki ediyor. Mesela ilk harfi büyük küçük yaparak da deneyebilirsiniz. Benim denemelerim bu şekilde sonuç verdi. Elbette bu kesinlikle böyledir demem zor ancak denediğim bir kaç kelime de daha sonuçlar değişiklik gösterdi. Muhtemelen de her arama sonucunda etkili olabilecek bir durumdur.

Büyük Küçük Harf Ayrımı Önemli mi?

Çok önemli olduğunu söylemek zor olabilir ancak tamamen önemsiz demek de yanlış olacaktır. Bu nedenle SEO çalışması yaparken; alacağınız backlinklerin anchorlarına, sayfanın title,description vb. bilgilerinde büyük-küçük ayrımına dikkat etmeniz lehinize sonuçlar verebilir. Elbette bunlara dikkat ederken; diğer faktörlere göre arka planda kalabilecek bir detay olduğunu da unutmamanızı tavsiye ederim.