/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Haber Sitelerinde Özgünlük Sağlama Yolları

Haber Sitelerinde Özgünlük Sağlama Yolları

Haber sitesi açanlar ya da işletenler, işe Google gözünden baktıkları zaman, durumun ciddi bir sorun olduğunu farkederler.

Zira, haber sitelerinde işleyiş bellidir, ajanslar haberleri servis eder, siteler aynen gazeteler gibi hangi ajans ve muhabirden alıntı yaptıklarını belirterek haberi yayınlarlar. Peki içerik aynı içerik olduğu halde bu siteler kopya/çöp site olmaktan nasıl sıyrılıyor? Genellikle, özellikle büyük gazete ve televizyonların internet sitelerinde haberler birebir verilmez. İşleyiş şu şekilde olur, haber okunur, tekrar yazılır, kontrol edilir ve yayınlanır. Küçük internet medyası olarak adlandırabileceğimiz internet sitelerinin bazılarında da benzer durum geçerli olsa da genellikle bu sıralamaya özen gösterilmez. Peki özen göstermeyen bu kesim içerikte özgünlüğü nasıl yakalar?

Özgünlük Sağlama Yöntemleri

Bir çok haber sitesi sahibiyle konuştum ve bu işi nasıl yönettiklerini öğrendim. Haber sitesi açmak isteyenler için öncelikli vurguları iyi bir ekibinizin olması. İyi bir ekibin olma şartı da haberlerin özgünleştirilmesi ve atlanılmadan haber girilmesi için gerekli görülüyor. Ekibiniz yoksa botlarla özgünleştirme yapamayacağınız çok açık. Sonuçta Türkçe dilinde spinleme gibi bir işlem oldukça meşakkatli ve bunu yapan program yok henüz. Spinleme olmadan özgünlük sağlamak için neler yapabilirsiniz?

  • Haberleri yeniden yazabilirsiniz. Ekibiniz yeterince güçlü değilse haberleri yeniden yazmak bir süre sonra bıkkınlık verecektir.
  • Yorumları kullanabilirsiniz. Okuyucuların yorum yapmasına olanak vererek onların yorumlarıyla sayfayı özgün tutmayı deneyebilirsiniz.
  • Son dakika haberleri gibi acil girilmesi gereken haberlerde ufak tefek değiştirme çalışmaları yapabilirsiniz.
  • Ekibiniz yeterince iyiyse yahut farklı alanlardaki kişilerin birleşmesinden kurulu bir ekipse, farklı alanlara yönelik taze haberleri yayınlayabilirsiniz. Bu sizi diğer sitelere göre daha da öne geçirecektir.
  • Köşe yazarlarına yer verebilirsiniz. Haberin özgünleştirilmesi için değil daha çok sitenin özgünleştirilmesi ve elbette köşe yazarlarının sosyal medyadaki çevrelerinin ziyaretçiye dönüşmesi için yapılabilecek bir çalışma olacaktır bu.

Bunların dışında çok fazla yönteminizin olmadığı aşikar. Peki sınırlı yöntem ve sınırlı ekiple nasıl bir yol izlenmeli ki ziyaretçi dönüşümü sağlansın? Yarınki yazımızın konusu da bu olsun… Anında haberdar olmak için sosyal medyada bizi takip edin