Upload Yaparak ve Teknik Destek Sağlayarak Online Para Kazanın

{{ page.title }}

Bu yazı dizimizin önceki başlıklarını kısaca hatırlatmak gerekirse;

İlk online kazanç yazımızda Fotoğraflarınızdan ve Yazılarınızdan Para Kazanın konularını ele almıştık. Kısaca çekmiş olduğunuz fotoğrafları ve yamış olduğunuz yazıları nasıl paraya dönüştürebileceğinizi anlatmıştık. İkinci yazımızda Programlama Yeteneğinizle ve Eğitim Hazırlayarak Online Para Kazanma konularına değinmiş; programlama yeteneğinizi nasıl kullanabileceğinizi, uzmanı olduğunuz konularda nasıl eğitim hazırlayabileceğinizi ve bunları nasıl ek gelire dönüştürebileceğinizi yazmıştık. Yazı dizimizin bir önceki ve 3. yazısı olan yazımızdaysa; sanatçılar için online para kazanma sanatı konusunu ele almıştık. Bu yazımızda da yine sizlere çok faydalı olacağını düşündüğümüz iki online kazanç sağlama yöntemiyle karşınızdayız.

Gelelim ilk yöntemimize…

Upload Yaparak Online Para Kazanın

Elinizde paylaşılmasında lisans-telif sorunu olmayan, paylaştığınız zaman hukuki olarak bir sıkıntı bulunmayan ya da kendi hazırlamış olduğunuz dosyaları internette paylaşarak kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için pek çok dosya paylaşım sitesi, bir alt yapı kurmuş durumda ve indirme başına size para ödemesiyapabilmekte. Hangi siteler olduğunu şu anda vermeyeceğim çünkü ABD’de yürürlüğe girdi, girecek denilen SOPA isimli kanun dolayısıyla upload sitelerinden bazıları sorun yaşadı, kapandı ya da ödeme yapmayı bıraktı. Siz Google’layıp bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Durum tamamen netlik kazandığında yazıyı düzenleyip siz değerli okuyucularımızı bilgilendireceğim.

Buna ek olarak bazı kişiler de sizin yüklemeleriniz karşılığında ödeme yapabilmekte. Oyun, film vb. dosyalar yüklemenizi isteyen bu kişiler, bunları sitelerinde yayınlayarak ziyaretçiye ve dolayısıyla da gelire dönüştürebiliyorlar. Upload konusunda söylenebilecek çok fazla detay var ancak bunu başka bir yazıya bırakalım, konuyu dağıtmamak için. Siz aklınıza takılanları yine yorum olarak sorabilirsiniz. Gelelim ikinci yöntemimize…

Teknik Destek Sağlayarak Online Kazanç Elde Edin

Özellikle yurt dışında çok yaygın olarak kullanılan modellerden bir tanesi. Bu yöntemle bilgisayar ve programlar hakkındaki teknik bilginiz sayesinde para kazanıyorsunuz. Kullanıcıların bilgisayarlarındaki sorunlara çözüm üretiyor ve onlardan ücret alıyorsunuz. Türkiye’de bu sistem henüz tam oturmadı ancak gittikçe yaygınlaşıyor. İnsanlar ilan sitelerinde bu tip başlıklarla ilan vererek müşterilerine ulaşıyor. Eğer iyi düzeyde bir İngilizce’niz varsa yurt dışı işlerden de para kazanmanız olasıdır.Bu yöntemle Türkiye’de para kazanmak için karşı tarafın bilgisayarında uzak bağlantıya izin veren yazılımlardan birinin yüklü olması gerekebileceğini de belirtmeliyim. Çünkü kullanıcı sizin tariflerinizi uygulayamayacak kadar bilişim dünyasına uzak olabilir. Bu noktada uzak bağlantıyla sizin doğrudan müdahaleniz gerekebilir.

Sadece kişilerin sorunlarını değil bazı firmaların müşteri sorunlarında da teknik destek sağlayıp para kazanabilirsiniz. Türkiye’de özellikle hosting sektöründe bu tip eleman alımları yapılabiliyor. Host konusunda bilgi ve tecrübelerinize güveniyorsanız, firmanın müşterilerine teknik destek sağlayıp firmadan ödeme almanız da mümkün. Her firmanın koşulları ve istekleri değişken olacağı için firmaları araştırmalı, onlarla iletişim kurarak taleplerini ve verecekleri ücreti görüşmelisiniz.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.