İnternetten Para Kazanmak İstiyorum – 1

{{ page.title }}

İnternette neredeyse herkesin para kazanabileceği, kendi ilgi alanı ya da yeteneklerini kullanarak bunu nakte çevirebileceği mecralar var. Bu nedenle öncelikli olarak sizin yeteneklerinizden haberdar olmanız gerekiyor. Çünkü siz yeteneklerinizi keşfetmeden burdaki yöntemlere girişmek isterseniz, sonuç hayal kırıklığı olabilir.

“Ben zaten yeteneklerimin farkındayım.” ya da “Ben yeteneklerimi keşfettim de öyle başladım yazıyı okumaya.” dediyseniz bu yazı dizimizde anlatılanlar, size bir ek gelir oluşturmanız için bir fırsat demektir.

İnternetten Ek Gelir Elde Etme Yolları

Pek çok şekilde internette para kazanan insanları görüyoruz. Eskiden burun kıvrılan ve “Hadi canım, o internet denen şeyden para mı kazanılır? Orda oyun oynanır.” denilen internet, artık pek çok insanın ana gelir kaynağı bir kısmımızın ise, ek gelir kaynağı haline gelmiş durumda. Siz de ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize göre internetten gelir elde etmeye BOT Benson farkıyla hazırsınız artık

Fotoğraflarınızla İnternetten Gelir Elde Etmek

Elbette fotoğraflarınızdan kastım; kendi yüzünüzü, fiziğinizi sergilediğiniz fotoğraflar değil tabi. Fotoğraflarınız yani kendi çektiğiniz fotoğraflar bir çok insanın ilgisini çekebilir. Eğer fotoğraflarınız kaliteliyse, tasarımlarında kullanmak üzere stok fotoğraf arayan tasarımcılar fotoğraflarınız için size ücret ödemeye hazırdırlar. Peki bu tasarımcılar neden sizin fotoğraflarınız için ücret ödesinler? Çünkü tasarımcılar, yapacakları tasarımların hepsi için ayrı fotoğrafçı tutamazlar. Düşünsenize bu onlar için ne kadar maliyetli ve zahmetli olurdu!

Fotoğraflarınızı satışa çıkarabileceğiniz bir kaç stok fotoğraf sitesi;

  1. www.shutterstock.com
  2. www.bigstockphoto.com
  3. www.istockphoto.com

Daha fazla siteye ve daha fazla insana ulaşmak için Google arama motorunun nimetlerinden faydalanabilirsiniz. Bunun için Google’a “Stock Photo” yazmanız yeterli.

Yazı Yazarak İnternetten Gelir Elde Edin

Kaleminize güveniyor musunuz? O zaman yazılarınıza talip olacak bir çok insan olduğunu size bildirmekten mutluluk duyarım. İnsanlar, bazen vakitleri olmadığından, bazen daha kuvvetli bir anlatıma ihtiyaç duyduklarından dolayı sizin yazılarınızı satın almak isteyebilir. Yazı başına verilen fiyatlar alıcıya ve satıcıya göre değişmekle birlikte genellikle 1-2 lira dolaylarında. Günde bir kaç yazı yazacak kadar vaktiniz varsa eğer, internetinizin masrafını çıkarmanız sizin için işten bile değil. Ancak belirtmem gereken bir kaç nokta var…

  1. Bu yazıların konularını maalesef alıcı taraf belirliyor.
  2. Yazılarınızın çok uzun olmasına gerek olmuyor. Genellikle 150-300 kelime aralığında yazı alım satımı yapılıyor.
  3. Yazdığınız ve kenarda bekleyen yazılarınız, eğer belli bir sektöre yönelikse hızlı bir şekilde nakite dönüşebiliyor.

Peki en önemli soru; bu yazılarınızı nerde satacaksınız? Ya da alıcılarınızla nasıl irtibata geçeceksiniz? Bunun için ilan sitelerini ya da çeşitli forumların iş arayanlar bölümünü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ancak dikkatli olun, sonuçta sanal ortam.

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.