/ TEKNOLOJI
 1. Teknoloji
 2. Hit Programlarının Yararları ve Zararları

Hit Programlarının Yararları ve Zararları

Hit programları konusunda gelen sorular üzerine bu yazımı kaleme almaya karar verdim.

Öncelikle, bu tarz programlar kullanarak arama motorlarında yükselme sağlamayı onaylamadığımı belirtmek istiyorum. Diyelim ki bir şekilde yükselme sağlandı ve site bazı kelimelerde üst sıralarda yer aldı.

Her şeyi bir kenara bırakalım, bir webmaster gibi düşünmeyelim, hit kaygısından bir süreliğine de olsa uzaklaşalım ve arama motorunu kullanan normal bir insan gibi düşünelim. Doktora gittiniz, bir rahatsızlığınız olduğunu öğrendiniz. Moraliniz bozuk, gelip arama motoruna hastalığın adını yazıyorsunuz veya belirtilerini ilk sıralarda bir sürü çöp site çıkıyor. Bu siteler size bir yarar sağlayamadığı gibi aradığınız bilgilere de ulaşmamış oluyorsunuz veya ulaşmak için bir hayli çaba harcamanız gerekiyor.

Bu sonuç arama motorunun amaçlarına uygun değildir. Çünkü arama motorunun bir sorgu çalıştırıldığında sizin kelimenize en uygun sonuçları getirmesi gerekir. Ve bu sonuçlar da spam veya yararsız sitelerden oluşuyorsa arama motoru kullanım amacına hizmet etmemiş oluyor, yetersiz kalmış oluyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için arama motorlarının spam ekipleri (web spam team) yoğun bir çalışma yapıyorlar. Bu tür programların etkileri tamamen ortadan kaldırılabileceği gibi siteleri de her zaman en az filtre gibi cezalar beklemektedir.

Hit Programlarının Yararları

Çok sayıda hit programı tarafından yarar olarak gösterilen konular genellikle aşağıdaki şekildedir:

 • Arama motorunda yükselme
 • Alexa sıralaması düşmesi
 • İndex artışı
 • Sayaçlarda hitin rakamsal olarak artması

Hit programları genellikle aynı ip üzerinden ziyaretçi yollamaktadırlar. Arama motorları ve özellikle Google’ın gönderdiği ziyaretçinin sitede ne kadar vakit geçirdiği ve geri tuşu ile aynı ziyaretçinin geri dönüp dönmediğini dikkate aldığını düşünürsek bu tür programları kullanmanın pek de mantıklı olmadığını anlayabiliriz. Diyelim ki sitede geçirilen zaman ayarlandı, ip adresi de ayarlandı, peki ya kelimenin aranma hacmi?

Her kelimenin belirli bir aranma hacmi vardır. Bu kelimenin aranmasını anormal bir şekilde arttırarak site “sahte talep” yaratmış oluyor. Bunun da zararlarını sıralamama gerek yok sanırım; sitenin filtre yemesinden, istatistikleri kullanan servisleri ve kişileri yanlış etkilemesine kadar sayılmayacak kadar çok zararı var. Öyleyse, toparlayalım.

Hit Programlarının Zararları

 • Aranan kelimede “sahte talep” yaratmak ve sitenin filtreye girmesi
 • Aranan kelime ile ilgili istatistikleri yanıltmak ve kullanan servislere zarar vermek
 • İçerik tabanlı reklamlar kullanıyorsanız (Adsense gibi) banlanma ihtimalinin çok yüksekliği
 • Gereksiz bandwidth tüketimi ve masrafların artması
 • Gelen ziyaretçinin (ziyaretçi demek mümkünse) siteye hiçbir yararının olmaması

Kısacası, hit programlarının kısa süreli yararlarını görenler bile tüm bu riskleri göz önünde bulundurarak tercihlerini ona göre yapmalıdırlar. Bana sorarsanız hit programlarını kesinlikle önermiyorum….