İmdat Hırsız Var! – İçerik Hırsızlığı…

{{ page.title }}

Kendini bilmez, iki cümleyi peş peşe kurmaktan aciz insanların başvurduğu terbiyesizce bir yöntemdir.

Son zamanlarda başımıza geldiği için bununla nasıl mücadele edebileceğinizi ve neler yapabileceğinizi kısaca anlatmak istiyorum.

İçerik Hırsızlarını Uyarın

İlk başvurulması gereken yöntemdir. İçeriğinizi çalan kişi, birazcık insaniyet duygularına sahipse uyarınızı anlayışla karşılayacaktır. Yazınızı kaldıracak yahut kaynak belirterek sitenize link verecektir. Uyarmak için içeriğinizin yayınlandığı sitede bulunan İletişim ve yorum formlarını kullanabilirsiniz. Varsa site sahibinin mail adresine mail göndererek durumu izah edebilirsiniz. Mail adresine ulaşabilmek için whois bilgilerini, webmaster forumlarındaki profil bilgilerinden, sosyal medya üzerinden vs. araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Peki ya uyarılar işe yaramazsa ve içeriğiniz kaldırılmazsa ne olacak? Çareler bitmedi elbette.

Spam İhbarında Bulunun

Bu içerik hırsızlarının yaptıkları hırsızlık; web kalitesini düşüren, insanların emeklerini yok sayan ve aslında kaliteli içerik üretim mekanizmasını yavaşlatan bir şey. Biz içerik üretmekle geçireceğimiz vakti, içeriğimizi çalan insanları bulmaya veya onları uyarmaya/şikayet etmeye harcıyoruz. Bu hırsızlık vakaları, bizim sadece emeğimizden değil bizim vaktimizden çaldığı için mustaribim ben. Nerde okuduğumu ve kime ait olduğunu hatırlamadığım bir söz geliyor aklıma; “İstiyorsanız paramı çalabilirsiniz ancak vaktimi çalmayınız!” Bu kişiler bizim zamanımızdan da çaldıkları için beddualarımı esirgemiyorum. Her neyse konuyu dağıtmayalım. Spam ihbarına geri dönersek içerik hırsızlarını şikayet edebileceğiniz arama motoru sayfaları bulunmaktadır. Paragrafın başında söylediğim gibi BOT Benson okurları, bu tip faaliyetler web kalitesini düşüren şeyler oldukları için arama motorları gelen spam ihbarlarını değerlendirmektedirler. Bunun yanında ücretsiz blog hizmeti sağlayan sistemlerin ve reklam firmalarının da spam ihbarlarına karşı hassas olduğunu belirtmekte fayda var. Spam ihbarı yapabileceğiniz adreslerse şöyle;

İçerik hırsızlarını gördüğünüz zaman çalınan içerik sizin olmasa bile şikayet edin. “Aman boşver, adamın ekmeğiyle oynamayalım.” düşüncesi aslında bir başkasının ekmeğiyle oynanmasına göz yummak anlamına geliyor. Bu nedenle gördüğünüz hataları bildirin. Hatta bu verdiğim adresleri sık kullanılanlarınıza eklemeniz çok daha faydalı olacaktır. En azından ben öyle yapıyorum. Aynı içeriği kopyalayan bir internet sitesi gördüğümde şikayet ediyorum. Tek başına etkili bir yöntem değil elbette ancak mutlaka uygulanmalı.

Bunun dışında yapılabilecek şeyler var elbette. Mesela; benim yazdığım gibi bir yazı yazarak sitenizde bu hırsızları ifşa edebilirsiniz. Ancak ben şimdilik bu HIRSIZLARI açıklamıyorum. Devam edecek olurlarsa liste halinde yayınlayacağımdan emin olabilirler…

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.