İnternette Toplu İş Almak Ne Kadar Mantıklı?

{{ page.title }}

Bilindiği gibi pek çok platformda insanlar internet işleri alıyorlar.

Kimisi birer birer iş alıyor, kimisi toplu iş alıyor. Keza iş verenler de aynı şekilde. Kimisi birer birer iş veriyor, kimisi toplu iş veriyor. Peki birer birer iş almakla toplu iş almak arasındaki fark ne?

Toplu İş Aldım, Ya Yetiştiremezsem ?

İlla toplu bir iş olmasına gerek yok, iş alımlarında en çok korktuğum şey budur benim. Almış olduğum iş ne olursa olsun, belli bir süre içerisinde yetişmesi gerektiğinden işi aldığım andan itibaren bir korku sarar beni. Çünkü iş yetişmeyecek olursa, bu benim için güven ve itibar kaybı olacaktır.

İş zamanında yetişirse sorun yok elbette ama benim için bu korkuyu atlatabilmenin bir yolu da yok maalesef. Bu aslında iyi bir şey. İş alırken süreyi ne kadar iyi hesaplayıp versem de sonunda yetiştirememe kaygısı olmayacak olursa, o süre aşılır. Türk milleti olarak, yumurta kapı ilişkisini çok sevmemize bağlıyorum ben bunu. Yetiştirememe kaygısı herkes de bulunması gereken bir şey. Peki ya kaygınız gerçek olur, korktuğunuz başınıza gelirse?

O zaman durum kritiktir. İşin yetişmeyeceğini anladığınız anda hemen müşterinizle iletişime geçmeli ve durumun neden kaynaklandığını ne kadar süre sonra teslim edebileceğinizi belirtmeniz gerekir. Toplu bir işse bu bir nebze daha kolay. Yetişen kısmını müşterinize teslim edip kalan kısımı için biraz daha ek süre isteyebilirsiniz. Uygun bir dille anlatıldığı takdirde müşterilerin sizi anlayışla karşılayacağından neredeyse eminim. Ancak… Bu kesinlikle işi yetişirebilme imkanınız varken, işi savsaklayabileceğiniz anlamına gelmez.

İşleri Toplu Almak mı, Yoksa Parça Parça Almak mı?

İşleri toplu almanın da parça parça almanın da kendine göre avantajlar içerdiği bir gerçek. Hem müşteriler açısından hem de satıcı açısından farklı avantajlar içerir iki durumda. Kısaca toplu iş alımının avantajlarından bahsetmek gerekirse;

  • Toplu iş alımlarında, alacağınız ücret de ona göre toplu olacağı için para elinize harçlık gibi değil toplu gelir. Toplu gelen para, genellikle bir eksik kapatacağından daha iyidir. (Benim kişisel görüşümdür, siz farklı düşünüyor olabilirsiniz )
  • 10 farklı iş alıp 10 farklı kişiyle muhatap olmak yerine sadece bir kişinin 10 işini alıp bir kişiyle muhatap olursunuz.
  • Eğer uzun soluklu bir projeyse, gelirinizde bir nebze de olsa sabitlenme yani kendinizi garantiye alma şansınız var.
  • Aynı yahut benzer alanlardan iş alacağınız için pratiklik kazanır ve daha hızlı hareket edersiniz. Örnek vermek gerekirse; bir kişinin 20 tane internet sitesi kurdurması gerekiyor. İş vereniniz size, hepsinin de WordPress alt yapısına sahip olmasını istediğini söylüyor. Bu durumda ilk bir iki sitede yavaş hareket etseniz bile sonrakilerinde hızlanma şansınız olacak.
  • Hep aynı kişiyle iletişim halinde olacağınız için isteklerini anlamanız ve anlaşmanız kolay olacaktır. Her insanın farklı bir yapıda olduğu gerçeğinden hareketle her müşteri farklı ilgi ve alaka isteyecektir.

Toplu iş almanın avantajlarını listeledim. Dezavantajları yok mu? Elbette var. Bunları da hemen maddeleyelim;

  • Ücret toplu gelmesine karşın parça başı verilen ücret düşer. Toptan ve perakende satışla aynı mantığı güdebilirsiniz
  • Sürekli aynı kişiyle muhatap olmak sizi müşteriye müşteriyi size alıştırır. İletişimi kolaylaştırır ancak kişisel gelişim dediğimiz hadise biraz geri plana düşebilir. Ne kadar çok insanla diyalog, o kadar çok hitabet yeteneği…
  • Geliriniz sabitleneceğinden sonraki aylarda düzensiz gelir sizi sıkıntıya sokabilir. Bu nedenle geldiği gibi parayı göndermemeye çalışın. Düzensiz gelire döndüğünüz zaman yaşayacağınız sıkıntılar sizin için dezavantaj sayılmayabilir belki ama pek çok insan için dezavantajdır.
  • Uzun soluklu projelerde hız kazanabilirsiniz ancak diğer bildiğiniz şeyler hafiften unutulabilir. Avantajları maddelerken WordPress örneğini vermiştim. Yine o örnekten hareket edelim. WordPress kurulumu yaparken, OpenCart kurulumunda gerileme yaşayabilirsiniz. (Elbette, kurulum gibi işler bizim için artık bisiklete binmek gibi unutulmayacak şeylerden. Sadece örnek olması açısından yazdım. )
  • Tek bir kişiyle iletişim halinde olmak sizi biraz köreltebilir. Bu da kimisine göre dezavantajdır.

Gördüğünüz gibi, toplu iş alırken koşulların sağladığı avantajlar ve dezavantajlar hep iç içe. Bu nedenle siz kendinizi ve şartlarınızı göz önünde bulundurun. Kimisine göre mantıklıdır toplu iş alımları kimisine göre mantıksız. Tamamen koşullara ve size bağlı. Hayatın çoğu zamanın da olduğu gibi burda da teraziyi kendiniz kuracaksınız. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle

BOT Benson Topluluk kurucusu ve bir yazılımcı.