/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. KOBİ’lerle Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli?

KOBİ’lerle Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimizin bildiği gibi KOBİ’ler ülkemizin sanayisinde üretimde büyük bir yere ve pazara sahipler.

İyi bir üretim gücüne ve pazara sahip olan KOBİ’ler, reklam konusunda bazen sıkıntıya düşebilmekteler. Kötü adwords danışmanlığı yüzünden dönüşüm alınamayan reklamlar, yapılan SEO çalışmaları sonrasında arama motorlarında geriye gitmeler ve internetten gelebilecek müşterilerin kaçmasıyla sonuçlanan istenmeyen durumlar…

Danışmanlıkta Önce Güven Sağlamalısınız

Hepimiz bu tip durumlarla karşılaştık veya duyduk. Bu gibi münferit olaylar nedeniyle, KOBİ yöneticileri ve sahipleri internet reklamcılığına ve arama motoru optimizasyonuma soğuk bakabiliyorlar. Daha önce başına böyle bir olayla karşılaşan birisi, siz danışmanlık hizmeti vermek istediğinizde soğuk yaklaşacaktır muhtemelen. Bu durumda sizin o firmaya bir güven vermeniz gerekmektedir. Bu güveni sağlayabilmek adına referanslarınızı, daha önce yaptığınız çalışmalardan örnek raporlamaları sunmalısınız.

Güveni sağlamak zordur ilk başta, hele ki daha önce kişinin başına böyle bir olay geldiyse daha zordur. Açıkçası referanslarınıza ve ikna yeteneğinize kalmış. Eğer iş bağlantınızı internetten kurmadıysanız bu sizin için bir avantajdır. Çünkü insanlar gördükleri kişilere daha rahat güvenebiliyorlar.

Güveni Sağladıktan Sonra, Boşa Çıkarmayın

İş vereninizin güvenini kazandıktan sonra boşa çıkarmayın. İşverene karşı olan sorumluluklarınızı ve söz verdiğiniz raporlamaları zamanında teslim edin. Raporlamaları gördükçe işveren, açıkçası, mutlu olacaktır. Sıralamada henüz bir değişiklik yakalanamamış dahi olsa işveren işini düzgün yapan elemanı sever. Her zaman her yerde bu böyledir. Sadece SEO, reklam vb. değil her türlü işte bu geçerlidir. Somutlaşmaya başlayan her veri iş veren tarafından takdirle karşılanır. Bu nedenle raporlamaya özen gösterin. Her pazar günü rapor sunacağınızı belirtmişseniz her cumartesi o haftaki raporlamanın nasıl olacağı hakkında bir kısa bilgi vermeniz de güzel olacaktır. Ya da raporlamalarda gecikme olacağını sezinlemişseniz ya da o hafta yapmanız gerekenler de bir gecikme olmuşsa bunu da belirtin. Neden geciktiğini sorduğunda da kaçamak cevaplar vermek yerine gecikmelerin asıl sebeplerini anlatın.

Bunları uygulamaya başlamanız hem iş vereninizi memnun edecektir hem de ilgili alanlarda başka ihtiyaçları olduğunda başvuracağı ilk kişi siz olacaksınızdır. Genel anlamda SEO’dan uzak ama iş prensiplerine yakın bir yazı oldu sanırım. Umarım alacağınız işlerde alnınızın akıyla çıkarsınız. Bir başka yazıda görüşmek dileğiyle…