/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Pinterest SEO Nasıl Yapılır?

Bilindiği gibi kısa bir süre önce adından söz ettirmeye başlayan Pinterest isimli yeni bir sosyal medya oyuncağımız oldu değerli botbenson.com okurları.

Pinterest nedir kısaca açıklayalım bilmeyen okurlarımız için. Pinterest, iki İngilizce kelimenin kaynaştırılmasıyla oluşturulmuş bir sözcük. Pin ve interest, yani iliştirmek ve ilgi alanı. Sözcükten de anlaşıldığı üzere; Pinterest üzerinde bir Pano oluşturuyorsunuz ve bu panoya ilginizi çeken, beğendiğiniz başlıkları, resimler vs. iğneliyorsunuz. Mantık kısaca böyle. Bir takım internet siteleri de hemen Pinterest ile alakalı bir şeyler yazmış, Pinterest SEO başlıklı filan. Pinterest üzerinden nasıl backlink elde edilir tarzında söylemlere girmiş. Sosyal medya araçlarından backlink almaya çalışma mantığının çok yanlış olduğunu düşünüyor ve pek çok yerde de söylüyorum. Öte taraftan yazının devamını okuduğumda, yazıyı yazan sitenin kendine bir pazar açma çabası içerisinde olduğunu farkettim. Bilmem kaç tane Pinterest backlink şu fiyata filan denilmiş.

Tabi kimin nerden, nasıl para kazandığı bizi ilgilendirmez. Kimsenin ekmeğinde de gözümüz yok. Becerebiliyorsa yapsın işini, kazansın parasını. Benim asıl değineceğim noktalar; bu Pinterest denilen yeni mecradan backlink almak, ne kadar fayda eder? Sitenizi güçlendirir mi? Sosyal medya ortamı olduğu için doğrudan ziyaretçi dönüşümü olur mu? Şeklindeki sorulara cevap vermek olacak.

Üst not: Yazının içerisindeki kırmızı * işaretli yerlerle ilgili yazı sonunda bir takım açıklamalarım olacak. (*)

Pinterest SEO için Faydalı mı?

Alınan her backlink, spam olmadığı sürece ve yapılarak alınmadığı sürece ve çok fazla çıkış bulunmayan yerlerden alınmadığı sürece faydalıdır. Bunu söylüyor ve kabul ediyorum. Yalnız! Bir nokta var atlamamak gerek… Sosyal medya siteleri farklı işler. Sosyal medya sitelerinden alacağınız backlinkler, o sitelerden yüzbinlerce hatta belki milyonlarca çıkış olduğu için çok fayda etmez. Kaldı ki, Yandex, Google veya başka bir arama motoru onun sizler tarafından eklendiğini bilir ve manüpilasyona izin vermemek için etkisini düşük hesaplar. Düşünsenize, ben 50 hesaptan sürekli kendi sitelerimi paylaştırıyorum. Muhteşem bir yükselme kaydetmem gerekmez mi? Gerekir ancak Yandex ve Google bunun önlemini alabilecek durumda olan arama motorları. Konumuz olan Pinterest’e geçersek tekrar… Pinterest, SEO için kullanılabilir evet. Ancak bir anda onlarca sıra öne çıkacağınızı düşünmeniz yanlış olacaktır. Payı yok demek yanlış, çok hızlı yükseltir demek daha yanlıştır.

Pinterest SEO nasıl yapılır? Pinterest SEO diye bir kavram yoktur önce onu belirtmem gerek. Pinterest SEO için nasıl kullanılır diye sormak gerekir bu soruyu(**). Pinterest sitesini eğer SEO çalışmalarınızda kullanmak istiyorsanız, nasıl kullanacağınızdan önce, Pinterest’in sosyal medya sitesi olduğunu ve bu bilinçle kullanılması gerektiğini belirtmem gerek.

Pinterest SEO için Nasıl Kullanılır?

Pinterest’i başlı başına bir backlink deposu, bir imleme sitesi olarak görmek yanlış olacaktır. Bugün nasıl Facebook’u ya da Google Plus’ı imleme sitesi olarak kullanmıyorsak, Pinterest’i de sadece imleme sitesi olarak düşünemeyiz ve kullanamayız. Bu nedenle yazılarınızı, sayfalarınızı imleyebileceğiniz bir “sosyal imleme sitesi” olarak görmeniz en büyük hatalardan birisi olacaktır. Bunun yerine imlemek değil, diğer kullanıcıların ilgisini çekebilecek içeriklerinizi ön plana çıkarırsanız hem doğrudan ziyaretçi dönüşü sağlayabilirsiniz hem de backlink olarak da ufak bir etkide de olsa fayda sağlamış olursunuz. Ayrıca, birilerinin ücretli olarak başlattığı Pinterest backlink ve Pinterest SEO konusunda paranız cebinizde kalmış olur.(***)

  • Pinterest SEO diye bir kavram olmadığı gibi sadece Pinterest ile de gerçekleştirilebilecek bir optimizasyon tekniği yoktur. Haliyle soruyu düzeltmek icap ederdi.
  • Elbette vaktiniz azsa ya da kendiniz Pinterest ile filan uğraşmak istemiyorsanız ücretli yaptırabilirsiniz ancak neden kendiniz uygulamayasınız ki? Sonuçta, “Pin it” diye bir buton var elimizin altında .