/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Sayfa Düzeni Algoritması ve Adsense

Sayfa Düzeni Algoritması ve Adsense

Google ziyaretçi bazlı güncellemelerine son hızla devam ediyor, bu gerçekten mutluluk verici.

Geçen yıl Mart ayında başlattığı Panda Güncellemesine yeni yılla birlikte reklam yönetimi ve içerik (sayfa ) düzenini de eklemiş durumda. Bahsedeceğimiz bu haber $$$ tutkunlarını biraz üzecek şekilde.

“İnternette surf yapmaktan, reklamlar aracılığı ile birçok siteyi gezmekten hoşlanan biriyim. Fakat bazen öyle siteler çıkıyor ki karşıma içeriği görmek neredeyse imkansız. Asıl ulaşmak istediğim yazıyı ancak sayfayı aşağıya doğru kaydırarak görebiliyorum. Bu durum ister istemez beni rahatsız ediyor.”

Kullanıcıların istedikleri içeriğe erişmekte zorlanıyor olması, reklamlar nedeniyle aradıklarını sayfa altlarında görmeleri ve bu durumun şikayet konusu olması Google’i harekete geçirdi. Burada amaç aslında hem Adsense reklam gelirlerini iyileştirme ( kendi açısından ) hem de sadece para uğruna web site açmış kişileri cezalandırma. Adsense gelirinin bir sitenin temel prensibi olması ve asıl amacından sapması, içerik kalite kurallarına uymaması, ilgili siteyi sıralamalar da dahi etkileyebilecek bir cezai karşılık buluyor.

Google Reklamları Düzeni Size Örnek Olsun

Googlebot aracılığı ile yapılabilecek yeni denetlemelerle kullanıcı odaklı ve odaksız siteler yeniden değerlendirilmeye alınacak. Eğer web sitenizde içerikler fazlasıyla ön planda değil ise tehlikedesiniz demektir. Özellikle son yıllarda “title” üzeri eklenen kare reklamların büyük sorun yaratacağı düşüncesindeyim.

Ceza alan web sitelerine yeniden bir sayfa düzeni oluşturmaları için şansta veriliyor. Sayfa düzeni yeniden elden geçirilip reklamlar, içeriği ve kullanıcıyı rahatsız etmeyecek şekilde düzenlendiğinde yeniden değerlendirme isteği gönderebiliyorsunuz. Bir hafta arasında değişen değerlendirme sürecinde olumlu bir gelişme sarfettiyseniz siteniz cezai işlemden muaf tutuluyor.

Google’nin Sayfa Düzeni Algoritması’na Nasıl Uyarım ?

Öncelikle Google’nin web siteleri için sunduğu nimetlerden iyi faydalanmalısın. Eklediğin reklamlar sayfa hızını ne derecede etkiliyor? Bu senin siten olmasaydı ne düşünürdün? İçerikler ne derecede ön planda? Aşağıdaki video temel olarak sorumuza cevap veriyor