/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Sayfa Hızı’nın SEO'ya Etkisi

Sayfa Hızı’nın SEO'ya Etkisi

Basit bir örnek vermek gerekirse , Google arama motoru üzerinden sitenize gelen bir ziyaretçi dakikalarca yüklenmeyi beklemez ve geri dönerek bir başka siteye giriş yapar.

Araştırmalara göre google üzerinden sitelere giren ziyaretçiler ortalama 4 saniye bekliyormuş sitenin açılmasını , 4 saniye sonunda site yüklenmediği durumda geriye dönerek bir başka siteye yöneliyor.

Örnek SEO kelimesi ile google’de bir kaynak sitesi arıyorsunuz , karşınıza çıkan ilk site botbenson.com adresine girdiniz site hızı oldukça yavaş ve bu bekleme süresinde başka bir kaynak bulabileceğinizi düşünerek geriye dönüş yaparak bir başka siteye giriyorsunuz.

Ziyaretçiler dışında , Google’da sayfa hızına önem vermektedir.Sık sık yapılan algoritma güncellemeleri olsada , değişmeyen bir faktördür sayfa hızı.

Google sitenizi analiz edip sayfa hızını yükseltmeniz adına bir analiz kısmı oluşturmuştur.

https://developers.google.com/pagespeed/

Sayfa Hızını artırmak için Neler yapılmalı ?

  • Eğer web siteniz WordPress ise tema dosyalarında ve içeriklerde çok fazla dosya boyutu yüksek resim paylaşmaktan kaçının.
  • Sitenizde bulunan resimlerin uzantılarını .png olarak değiştirip kalitelerini düşürün.
  • Çok fazla eklenti kullanmayın , ki bunlar statpress vs. gibi MySQL’da yer kaplayan eklentiler ise kesinlikle kullanmanızı önermiyoruz.
  • Çok fazla CSS ve Javascript dosyası kullanmayın.
  • Sayfaları sıkıştırmak ve hızlı açılmasını sağlamak için ise wordpress Gzippy eklentisini kullanabilirsiniz.
  • Tarayıcınızda ( Firefox , Chrome ) YahooYSlow eklentisini kullanarak web sitenizi analiz edebilir pagespeed yani sayfa hızı artırmak için çözüm önerilerine ulaşabilirsiniz.