/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. SEO Terimleri

SEO Terimleri

SEO , son günlerin reklamcılık ve kazanç dünyasının vazgeçilmez teknolojisi haline geldi.

Arama motorlarında üst sıralara web sitesini yükseltmek için bu işin ticaretini gerçekleştiren seo danışmanları yada kişiler sitelerine optimizasyon gerçekleştirmektedir. Optimizasyon alanında bir çok kelimeler ile karşılaşabilirsiniz.

Başlıca seo terimlerinden bazıları:

Nofollow

Site içerisine rel=”nofollow” etiketi ile eklenir.Arama motorları tarafından gönderilen botlar bu etikete sahip linkleri takip etmez.

Dofollow

Nofollow etiketinin tam tersidir.Aynı şekilde rel=”dofollow” etiketi ile eklenir. Arama motorları tarafından gönderilen botlar bu etikete sahip linkleri takip eder.

Disallow

robots.txt dosyası içerisinde kullanılır , google bot’un sitenizde erişim sağlayamacağı bölgeleri belirleyebileceğiniz bir değişkendir.

Adsense Bot

Adsense yayıncı hizmetini kullanan siteleri ilgilendiren google bot çeşitidir.

Keyword Research

Kelime analizi

SERP

Google aramalarında sonuç sayfalarına verilen isim.

Canonical URL

Sayfanın gerçek url sini belirlemek için eklenen link rel=”canonical” href=”https://www.botbenson.com/internet-programciligi/” kod ile oluşturulmaktadır.

TrustRank

Pagerank’a göre daha fazla önem verilen uğraş gösterilmiş kaliteli , güncel siteleri değerlere göre belirlemektedir.Kısaca çöp siteler ile kaliteli siteleri birbirinden ayırma aracı olarak nitelendirilebilinir.

Scraper Site

Blackhat SEO yöntemleri yani illegal çalışmalar gerçekleştirilmiş arama motorları gözünde değersiz çöp sitelerdir.

Invisible / Hidden Text

Genellikle Blackhat SEO yöntemi olarak çok fazla kullanılmaktadır. Sayfa arkaplan rengi ile text rengini birebir aynı belirleyerek text’i gizleme yöntemi.

Submitting Repeatedly

Blackhat SEO yöntemidir.Blog sitesinde yeni bir içeriğin indexlenmemesi sonucunda aynı içeriği defalarca yeni yazı ekleyerek arama motorlarının içeriği daha çabuk indexlemesini sağlayan bir tür spam yöntemidir.

Mirror or Duplicate Sites

Blackhat SEO yöntemidir. Hali hazır bir web sitesinin içeriğini tamamen yeni bir web sitesine MySQL vs. gibi yöntemler ile aktarma bir tür copy/paste olayı olarak nitelendirilebilinir.

On-Page SEO

Site içerisi optimizasyon , site içerisi oluşturulan seo tekniklerine verilen isim.

Bu açıklamalara ek olarak bir çok seo terimi eklenebilir.Başlıca ve fazla kullanılan terimleri ve açıklamaları sizler ile paylaştık.Merak ettiğiniz kavramlar yada sorularınızı çekinmeden yorum ile sorabilirsiniz.