/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. SEO Yarışmasını Kazanmanın Yolları

SEO Yarışmasını Kazanmanın Yolları

SEO Yarışmalarının son günlerde oldukça popüler olduğunu görüyoruz. Burada SEO Yarışmasını Kazanmak İçin yapılması gerekenlere yer vereceğim.

İlk aşama – Etkili Bir Yazı

SEO yarışmasına katılan sayfada bulunan yazı sitenin sıralamaya girmesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Burada, aslında bilinen ama ısrarla hep aynı hataya düşülen bir noktadan bahsetmek istiyorum. Belli bir konusu varsa yarışmamızın, örneğin notebooklar olsun, yazıyı da bu konu ile alakalı yazmamız gerekir. Çoğunlukla “eğlencesine bu seo yarışmasına katıldım”, “seo yarışması var geldik şansımızı deneyelim” gibi geyik cümlelerle başlayıp aynı havada da devam eden yazıları görüyorum. Amaç nedir onu pek anlamış değilim ama, yazılan yazıdan olumlu sonuç alınması isteniyorsa bir tanıtım yazısı tarzında, konu ile alakalı, seolu, özgün bir yazı olması belli ölçüde avantaj sağlayacaktır.İlgili aramalardan yararlanabilirsiniz. “notebooklar ile ilgili aramalar” gibi çıkan aramalardaki kelimeleri yazınıza dahil etmeniz doğru bir tercih olacaktır.

İkinci Aşama – İç SEO

Bildiğimiz gibi sayfa içi SEO çalışması sıralamada yükselme açısından olmazsa olmazlardandır. Arama motorlarının bazı tagleri tanıyıp bu tagleri kullandığımız kelime veya metin parçalarını sinyal olarak algılarlar. İç SEO yaparken dikkat etmemiz gerekenler:

Title Tag

en önemli sayfa içi faktörlerdendir. Anahtar kelimemizi title tagi içinde geçireceğiz. URL – anahtar kelimesayfa URL’inde geçecek.

Meta Description

Sıralamayı etkileten en güçlü SEO faktörlerdindendir. Anahtar kelimenin description içinde en az bir defa geçmesi gerekir.

HTML Heading Tagleri (H1 – H6)

Hiyerarşik bir çerçevede kelimelerimizi Hx tagleri içinde geçireceğiz. Eskisi kadar güçlü sinyal oluşturmadıkları bilinmektedir. Ama elimizdeki şansı değerlendirelim diyorum.

Image

Yazıda bir adet resim bulundurmak ve alt taginde anahtar kelimeyi geçirmek bir avantajdır.

Meta Keywords

arama sonuçlarını manipule ettiği için bu tag sıralama faktörü olarak kullanılmamaktadır (Google için böyle, Yandex kullanıyor hala). Keywords yazıp yazmamak size kalmış

Üçüncü Aşama – İndexletme

Yazımızı yazdık. Sıra indexletme aşamasında. Çok hızlı indexlenen bir blogsa yarışmaya katılan blogunuz, bu konuda bir sorununuz olmayacaktır. Tam tersi de olabilir, bu sizi korkutmasın. Yazınızı yazdıktan sonra Google WM Araçlarına giriş yapın ve “GoogleBot Gibi Tara” kısmından yazınızı taratın. Tarama işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştiğinden emin olup, URL’i dizine gönderin.

Daha sonra yazınızı imleme sitelerine yollayabilirsiniz. Sosyal imlemeyi otomatik olarak gerçekleştirmenize yardımcı olacak bazı yararlı araçları kullanabilirsiniz. Sonrasında sayfanın indexlenip düzgün bir şekilde görüntülenmesini bekleyin. Snippet kontrolü yapın.