/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Spamdexing ve Etik Olmayan SEO Teknikleri

Spamdexing ve Etik Olmayan SEO Teknikleri

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO kavramının ortaya çıktığı ilk 1996-1997 yıllarında paralel olarak bir kavram daha gelişti.

Spamdexing (web spam, arama motoru spam). İlk yıllarda arama motorları algoritmaları oldukça basitti ve web site sahipleri çok kolay yöntemlerle üst sıralarda yer almayı başarıyorlardı. Arama motorları ise amaçlarını korumak uğruna bu hileli girişimlerle mücadele etmek zorundalardı. Bu zorlu savaşın sonucunda arama motorları algoritmalarını geliştirip, web sitelerini daha iyi analiz etmeye, sıralama için daha karmaşık yöntemler kullanmaya başladılar. Artık spamdexing yapan siteleri indexlenmeme ve web aramasından tamamen çıkarılma gibi cezalar bekliyordu.

Günümüzde Google sıralamayı etkileyen 200 faktörden bahsetmektedir. SEO ile uğraşan kişiler bu faktörlerin neler olduğunu az çok tahmin etse de konu ile ilgili netliği Google harici kimse bilemez. Arama motorlarının spamdexingi algılayıp cezalar vermesi, SEO’nun daha bilinçli bir şekilde ele alınmasını gerektirmektedir.

Neler spamdexing olarak kabul edilmektedir?

Cloaking

Kullanıcılara ve arama motorlarına farklı içerik sunma. Arama motorlarına bir sayfa HTML metni gösterirken, kullanıcılara bir resim veya Flash sayfası gösterme gibi.

Gizli JavaScript yönlendirmeleri

Kullanıcıya farklı, arama motoruna farklı bir içerik göstermek amacıyla javascript kullanılması gibi…

Doorway

Köprü sayfalar – Her sayfanın belirli bir anahtar kelime için optimize edildiği çok sayıda kalitesiz sayfadan oluşması.

Gizli metinler ve bağlantılar

beyaz zemin üzerinde beyaz metin kullanma, metni resim arkasına koyma, css ile metin gizleme ve benzeri yöntemler.

Sayfaları kelimelerle doldurma - Keyword stuffing

Sayfaları anahtar keliemelerle doldurma kullanıcıyı kandırmaya yönelik bir eylem olduğundan arama motorları tarafından yasaklanmıştır.

Spinlenmiş yazılar

Başka sitelerden içerik çekilip değiştirilerek tekrar yeni sitelerde kullanılması yeni algoritma güncellemeleri ile cezalandırılmaya başlandı. Otomatik olarak oluşturulmuş içerik ve alıntı içerik ile sıralamasını yükseltmeye çalışanlanlara karşı önlem alınmaktadır. Bağlantı çiftlikleri (Link farms) spam ve kötü kalitede linkler içeren oluşumlar.

Bağlantı şemaları

Bağlantı değişimi düzenlerine katılmak ve salt çapraz bağlantılardan yararlanmak amacıyla ortak sayfalar oluşturmak.

Kötü amaçlı yazımlar

virüs, truva atı veya daha başka kötü amaçlı yazımlar yükleme gibi kötü davranışları olan sayfalar oluşturmak.

Spam Bloglar

Ana siteye link sağlama amaçlı kurulan bloglar. Paravan bloglar olarak da bilinmektedir.

Forum, blog yorum, wiki spam

Bunlar hepsi genel olarak link spam yöntemleri arasında görülmektedir.

Sonuç olarak, sitelere SEO adı altında yapılan bazı yanlış uygulamalar istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle web sitelerinin gelişiminin dikkatli bir şekilde ele alınmasında yarar olduğunu unutmamak gerekir.