/ TEKNOLOJI
  1. Teknoloji
  2. Twitter ve Trending Topicler

Twitter ve Trending Topicler

Twitter’ın en iyi özelliklerinden birisi, hiç şüphesiz TT olarak adlandırılan Trending Topics olayıdır.

Trending Topics, bilmeyenler için tarif edersek; hakkında çok konuşulan etiketlere verilen isimdir. Bir konu hakkında çok konuşulduğu zaman, o konu Twitter’da TT listesine girer. Twitter kullanan çoğu kişi, bir etiketi nasıl TT listesine taşıyabileceğini sorar. Sormasa bile en azından merak eder. Merak edenler ve uygulamak isteyenler dikkatli okusunlar. Çünkü bu yazımızda BOT Benson okurları için TT nasıl yapılır, TT mantığı nasıl işler gibi konuları ele almaya çalışacağız…

Bir Etiket TT Listesine Nasıl Girer?

Bir etiketin TT listesine girebilmesi için gerçekten çok konuşuluyor olması gerekir. Yani, siz suni bir şekilde aynı hesaptan peş peşe bir etiketle alakalı twitler atarsanız, bu o etiketi TT listesine taşımaz. Aynı şekilde 5-10 hesapla da olacak iş değildir esasında. Daha önce bir grup arkadaşımla denemiştim. Etiket olarak #carsambayahayir etiketini seçmiştik. Yaklaşık 13-14 hesapla sürekli bu etiketi girerek twit attık. Bize eşlik eden arkadaşlarımızın arkadaşlarıyla, 35 hesaba filan ulaştık. Toplamda herkesin attığı twit sayısı 2000′i geçmişti. Ama olmadı TT listesinde etiketimiz olan #carsambayahayir yer almadı. Daha sonra başka bir arkadaşımız benzer bir test yaptı. Toplamda 125 hesaptan 2000 civarında atılan twitler sayesinde, başka bir etiket TT’de yer aldı. TT listesine girdikten sonra hesap sayısı arttı haliyle. Ve etiket daha yukarı tırmandı. Yani sözün özü; az hesaptan atılan çok sayıdaki twitler değil, çok hesaptan atılan az sayıdaki twitler TT listesinin oluşmasında etkili. Eğer bir etiketi TT listesine taşımak istiyorsanız, bol miktarda hesaba erişmeniz ve twit atılmasını sağlamanız gerekmektedir diyebilirim.

TT Listesine Sansür Uygulanıyor mu?

TT listesine giren etiketlere, Twitter yönetimi manuel olarak müdahale edebilir mi? Dahası sansür uygulayabilir mi? Cevabımız; evet. Bunun örneğini KESK’in yaptığı eylem sırasında atılan twitlerdeki #keskdireniyor etiketinden anladık aslında. Çünkü o sırada atılan twitler sayesinde, dünya çapındaki TT listesine giren bu etiket, bir anda hem Türkiye TT listesinden, hem de dünya TT listesinden kayboldu. Daha çok konuşulan etiketler olduğu için kaybolmuş olması ihtimali de var ancak böyle bir durumda önce TT’de geriye düşmesi ve sonra kaybolması gerekirdi. Ama böyle olmadı. Bir anda silindi etiket. Ve buna tepki olarak, #cencorship etiketiyle @twitter hesabı mention yağmuruna tutuldu.

Sansür uygulanıyorsa bir çözümü var mıdır? Başka bir etiketle aynı olay hakkında yorum yapılması sağlanabilir ancak daha önce denenmedi. Denendiyse de örneğini ben henüz görmedim.

TT listesi hakkında yazacaklarım henüz bitmedi ancak bir başka yazıya bırakmak daha sağlıklı olur sanırım. Yazının uzunluğunu artırıp, okunurluğunu düşürmek istemem. Siz de bu sırada yorumlarınızla merak ettiklerinizi sorabilir ve elbette sosyal medya üzerinden, RSS üzerinden veya mail üzerinden bizi takibe alabilirsiniz…